Jak poinformował w środę rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska, w ramach prowadzonego projektu na prośbę Konferencji Episkopatu Polski, wsparciem finansowym obejmowane są syryjskie rodziny w Aleppo, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz rodziny libańskie, które wskutek masowego napływu uchodźców popadły w nędzę.

Partnerami projektu są: Caritas syryjska i libańska oraz polska misja Sióstr Franciszkanek w Aleppo. Przekazują oni informacje o rodzinach potrzebujących wsparcia do Caritas Polska, a ta umieszcza je na stronie internetowej - www.rodzinarodzinie.caritas.pl - gdzie każdy może poznać ich krótkie historie i podjąć się półrocznego wsparcia finansowego.

Wśród darczyńców znalazło się m.in. kilka parafii, prywatne firmy oraz ponad 500 indywidualnych osób. Każdy sam wybiera kwotę, jaką chce wesprzeć wybraną rodzinę, a którą co miesiąc będzie wpłacać na wskazane konto. W ramach projektu można dokonać także jednorazowej wpłaty w dowolnej wysokości.

Jak mówił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, program jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka o przyjmowanie ofiar wojny do swoich parafii i domów.

Z najnowszego raportu Amnesty International wynika, że ponad połowa uchodźców na świecie znalazła schronienie w zaledwie 10 krajach, które wytwarzają tylko około 2,5 proc. światowego PKB. Według raportu licząca 6,6 mln mieszkańców Jordania przyjęła 2,7 mln osób, które uciekły przed wojnami i prześladowaniami; Turcja przyjęła 2,5 mln osób, Pakistan - 1,6 mln, a Liban - 1,5 mln.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na koniec 2015 roku na świecie było ponad 65 milionów osób, które z powodu wojen i prześladowań opuściły swoje domy.

W trwającej od 2011 r. wojnie domowej, obok walczących początkowo dwóch stron: sił reżimu Baszara al-Asada i opozycji, bardzo zróżnicowanej i podzielonej wewnętrznie, dołączyło w 2014 r. kolejne ugrupowanie - tzw. Państwo Islamskie. Ponad pięcioletni konflikt pochłonął już co najmniej 300 tys. istnień i doprowadził do największego kryzysu humanitarnego od czasów II wojny światowej.

Grzegorz Dyjak (PAP)