"Rozmawialiśmy o sytuacji międzynarodowej na świecie, o problemach, jakie są w Europie, o zewnętrznych wyzwaniach, jakie stoją wokół Europy, o wojnie rosyjsko-ukraińskiej i o kryzysie uchodźczym, o sytuacji wewnętrznej w Europie” – relacjonował. "To była bardzo ciekawa, bardzo owocna rozmowa, trwała ponad godzinę" – dodał szef MSZ.

Jak podał MSZ w sobotnim komunikacie, spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem było ważnym punktem wizyty szefa MSZ w Watykanie. "Rozmowy poświęcone były relacjom dwustronnym, w tym wizycie papieża Franciszka w Krakowie, jak również Światowym Dniom Młodzieży, których Polska była w tym roku gospodarzem" - podkreślono.

Podczas spotkania - poinformował MSZ - omówiono także aktualne zagadnienia polityczne na arenie międzynarodowej. "Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na dalszą intensyfikację dialogu politycznego ze Stolicą Apostolską, także na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych, m.in. na rzecz ochrony praw człowieka i swobód obywatelskich, w tym także wolności religijnej oraz w zakresie walki z ubóstwem" - podkreślono w komunikacie.

Podczas wizyty w Watykanie szef MSZ wziął udział w audiencji z papieżem Franciszkiem oraz we mszy świętej odprawionej w sobotę, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II w Bazylice św. Pawła za Murami. W bazylice św. Piotra polska delegacja złożyła bukiet biało-czerwonych kwiatów przy grobie św. Jana Pawła II.

W pielgrzymce wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu, liczni posłowie i senatorowie, a także wysocy przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Narodowa pielgrzymka jest dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce i za 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju.(PAP)