Niewykluczone, że zarząd PO wskaże też w piątek skład zespołu parlamentarnego, który miałby zająć się "odkłamywaniem" teorii narosłych wokół katastrofy smoleńskiej. Powołanie zespołu zapowiedział podczas konwencji Platformy w Gdańsku 2 października szef PO Grzegorz Schetyna.

Z rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że chęć pracy w zespole zgłosiło wielu posłów PO, przede wszystkim ci, którzy w obecnej kadencji zasiadają w sejmowej komisji obrony narodowej, m.in. b. wiceszef MON Czesław Mroczek, Cezary Grabarczyk, Cezary Tomczyk, Paweł Suski i Bożena Kamińska. Prace zespołu, którym pokieruje prawdopodobnie Marcin Kierwiński, mają ruszyć na początku przyszłego tygodnia.

Zarząd PO ma zamknąć także trwający od kilku miesięcy audyt wewnętrzny struktur. "Omówimy kwestie organizacyjne związane z audytami w regionach oraz planem naszej aktywności - i zarządu krajowego, i klubu parlamentarnego w najbliższych miesiącach, czyli spotkaniach, wyjazdach w Polskę" - powiedział PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Objazd po kraju, który ma służyć przede wszystkim promocji nowej oferty programowej PO, to również jedna z zapowiedzi Schetyny z konwencji w Gdańsku. Platforma przyjęła wówczas deklarację programową zatytułowaną "Polska obywatelska 2.0".

W pierwszej kolejności politycy PO odwiedzą 20 powiatów w województwie mazowieckim. "Około godz. 18 w każdym z tych powiatów odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Będzie dotyczyło Platformy, naszego programu, o tym jaką mamy propozycję wynikającą z konwencji programowej" - zapowiedział Neumann.

W spotkania, oprócz Schetyny, mają zaangażować się inni czołowi politycy. "Na każdym spotkaniu będzie 3-4 posłów i senatorów Platformy, czyli kilkudziesięciu naszych parlamentarzystów będzie w tych spotkaniach brało udział" - zaznaczył szef klubu PO.

Objazd po kraju, obejmujący m.in. spotkania z wyborcami i lokalnymi strukturami partii od początku października prowadzi szef PiS. Kaczyński przez rok chce odwiedzić około 70 miast i miejscowości.

Podczas piątkowego spotkania zarządu powróci też prawdopodobnie temat sytuacji w Warszawie w związku z nieprawidłowościami wokół reprywatyzacji. "Tutaj nową informacją jest komisja weryfikacyjna, więc o tym też pewnie chwilę będziemy rozmawiali" - powiedział Neumann.

Powołanie komisji weryfikacyjnej, która miałaby zbadać nieprawidłowości wokół stołecznej reprywatyzacji, zapowiedzieli w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef MS Zbigniew Ziobro.

Według Neumanna, Platforma zamierza brać udział w pracach komisji. Nie wykluczył jednak, że jego klub zaskarży ustawę w tej sprawie do TK, jeśli okaże się, że formuła komisji będzie budzić wątpliwości natury konstytucyjnej. "Czekamy na ustawę - chcemy wiedzieć jakie kompetencje ma mieć ta komisja. Poważnie przestrzegamy, żeby nie budować ciała, które będzie potem generowało problemy prawne Polski na arenie międzynarodowej, a także możliwości płacenia gigantycznych odszkodowań" - podkreślił szef klubu Platformy.

Według zapowiedzi polityków PiS, komisja weryfikacyjna miałaby mieć uprawnienia komisji śledczej; mogłaby nakładać rekompensaty za bezprawnie przejęte kamienice.

Ziobro mówił w środę, że jeśli komisja weryfikacyjna stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości, będzie mogła podjąć decyzję merytoryczną, sprowadzającą się do tego, że będzie można "odebrać niesłusznie pozyskaną nieruchomość osobom nieuczciwym, osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa pozyskując te kamienice".

Przewodniczącym komisji weryfikacyjnej miałby być jeden z wiceministrów sprawiedliwości, a jej skład wybrać parlament.