"Posłowie Platformy Obywatelskiej wraz z posłami innych ugrupowań przedkładają dzisiaj wniosek o zwołanie nadzwyczajnej komisji gospodarki i rozwoju tak, abyśmy mogli mieć przedstawioną Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i w sposób nieograniczony mogli przeprowadzić debatę na ten temat" - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Marek Sowa (PO).

Zarzucił posłom PiS, że ograniczają w Sejmie dyskusję na temat Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chodzi m.in. o czwartkowe posiedzenie komisji gospodarki i rozwoju, podczas którego Morawiecki prezentował informację "o rozwiązaniach zawartych w pierwszym pakiecie ułatwień dla przedsiębiorców realizowanym w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

Sowa ocenił, że dyskusja na posiedzeniu komisji była "fikcją". "Ta fikcja polega na tym, że była wyłącznie możliwością prezentowania przez +Mr Slide'a+ swoich prezentacji, ogólnie dobrze brzmiących haseł, ale popartych żadnymi konkretami" - powiedział poseł Platformy.

Mirosława Nykiel (PO) dodała, że czwartkowe obrady komisji to "ogólniki, pustosłowie i brak spójności i brak konkretów". "Czekaliśmy rok na konkrety - pan premier Morawiecki nam znowu pokazał założenia" - dodała posłanka PO, krytykując przy tym stan polskiej gospodarki. "W gospodarce dzieje się źle - wyparowało 70 mld z giełdy, spadły wartości spółek energetycznych, zmniejszyła się dynamika inwestycji, do tego zaplanowano budżet o największym, 60-miliardowym deficycie" - podkreśliła Nykiel.

Wcześniej na czwartkowej konferencji prasowej b. komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski (PO) mówił, że wicepremier Mateusz Morawiecki jest "jak dr Jekyll i mr Hyde", a jego Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rozmija się z obecną polityką gospodarczą PiS. Wskazywał m.in. na spadek inwestycji i rosnący deficyt budżetowy.

W połowie lipca do konsultacji publicznych trafił już pakiet ok. 100 ułatwień dla biznesu, przedstawiony na początku czerwca przez Morawieckiego. Zakłada on m.in. złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm, przejęcie przez ZUS części obowiązków dokumentacyjnych i łatwiejsze odzyskiwanie długów.

Pakiet dla przedsiębiorców, zapowiadany w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" ma odpowiadać na problemy, z którymi zmagają się dzisiaj polskie firmy. Wicepremier zaliczył do nich m.in. ciągnące się w nieskończoność postępowania w urzędach, nieadekwatne do przewinień kary administracyjne, konieczność płacenia składek ZUS w stałej wysokości przez najmniejszych przedsiębiorców, czasochłonne odzyskiwanie długów przez wierzycieli, brak rozwiązań prawnych dla innowacyjnych startupów, a także przepisów pozwalających na niezakłócone działanie firmy po śmierci właściciela. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)