W czwartek w Połowcach z udziałem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz dyrektora Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Guido Beltraniego podsumowano realizację projektu - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Anna Idźkowska.

Szwajcarzy wsparli rozbudowę przejścia w Połowcach kwotą 66,5 mln zł. Przejście, którego budowa była finansowana także z innych źródeł, otwarto oficjalnie po modernizacji we wrześniu 2015 r. Już wówczas urząd wojewódzki w Białymstoku informował, że dzięki kursom franka do złotego z projektu zostało 5,7 mln zł, za które będzie można zrealizować dodatkowe inwestycje na przejściu.

Wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz powiedziała PAP, że zbudowane lądowisko ma stosowny certyfikat i mogą z niego korzystać zarówno służby graniczne jak też ratunkowe, medyczne. Z pieniędzy z grantu szwajcarskiego sfinansowano zarówno dokumentację jak i budowę lądowiska.

Na przejściu zainstalowano również urządzenie, które służy do mycia kół i podwozi pojazdów. To pomocne w walce, np. z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), choć - jak powiedziała Stachowicz - nie wszystkie samochody wjeżdżające na przejście są myte. Wcześniej samochody przejeżdżały przez maty nasączone płynem dezynfekującym. Myte są głównie te pojazdy, których dokumentacja budzi wątpliwości - mówi Stachowicz. W ramach walki z ASF, podobne urządzenie będzie też zainstalowane na przejściu z Białorusią w Kuźnicy, ale tam mają być myte koła i podwozia wszystkich pojazdów.

Na granicy w Połowcach zbudowano też tzw. izolatorium, gdzie można umieścić osobę podejrzewaną o chorobę zakaźną. Może być tam izolowana do czasu przewiezienia do placówki medycznej - wyjaśniła Stachowicz.

Modernizacja przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach kosztowała 178 mln zł - informował wcześniej urząd wojewódzki. Oprócz pieniędzy szwajcarskich, 92,7 mln zł pochodziło z budżetu państwa, a pozostała kwota: z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 i Funduszu Granic Zewnętrznych.

Po modernizacji przejście w Połowcach jest przejściem międzynarodowym, wcześniej mogli z niego korzystać tylko Polacy i Białorusini. Są tam odprawiane samochody osobowe, autokary oraz samochody ciężarowe o masie do 7,5 tony. Po rozbudowie przejście w Połowcach zajmuje obszar 18 ha i w ciągu doby może obsługiwać w obu kierunkach ok. 200 samochodów ciężarowych, dwa tysiące aut osobowych oraz 50 autokarów.(PAP)