W grudniu ma być znana decyzja Centrum Unijnych Projektów Transportowych ws. dofinansowania budowy tunelu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - poinformował w środę poseł PiS Joachim Brudziński. Jak powiedział, liczy na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

"Finalizujemy już etap postępowania konkursowego w Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT-PAP) na budowę tunelu w Świnoujściu" - powiedział w Szczecinie Brudziński. "Wysoka ocena projektu złożonego przez Świnoujście wyrażona przez ministerstwo, jak i CUPT jest podtrzymana. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku w grudniu poinformujemy (...) o pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku" - dodał.

Pozytywna decyzja Centrum będzie oznaczała, że odcinek północny drogi S3 będzie w pełni domknięty - podkreślił. Jak powiedział, "O pełnym domknięciu będziemy mogli mówić w momencie, kiedy S3 nie będzie kończyła się na Świnie, a będziemy mogli powiedzieć, że tunelem można wjechać na wyspę Uznam".

"2023 to jest ten rok, w którym - wierzę w to głęboko - od Świnoujścia, ale w tej części położonej na wyspie Uznam, aż do Czech dojedziemy drogą ekspresową" - dodał Brudziński.

Rzecznik Świnoujścia Robert Karelus powiedział PAP, że koszt budowy inwestycji to 950 mln zł. Jak dodał, miasto stara się o dofinansowanie ok. 85 proc. w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W kwietniu br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. W lipcu wpłynęło do Dyrekcji 14 wniosków w tej sprawie.

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkałe (Uznam, Wolin i Karsibór). Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi, to tutaj mieszka 80 proc. mieszkańców. Miasto nie ma połączenia z siecią dróg krajowych. Funkcjonują w nim dwie przeprawy promowe.

Władze Świnoujścia od lat podkreślają, że budowa tunelu to konieczność. Z przepraw promowych w 2015 r. skorzystało ponad 2 mln samochodów. Prawie czterdziestoletnie promy już niedługo nie będą w stanie obsłużyć wzrastającej liczby pasażerów - podkreśla miasto. W sezonie letnim dziennie z przepraw korzysta nawet ok. 11 tys. samochodów. (PAP)