"Ekipa lekarska przygląda się symptomom i ostrożnie przeprowadza leczenie, gdyż stan (zdrowia króla - PAP) jeszcze się nie ustabilizował" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę późnym wieczorem przez pałac królewski.

Jak pisze BBC, lekarze zwrócili się o oficjalną zgodę na to, aby monarcha przestał wykonywać jakiekolwiek obowiązki służbowe.

W sobotę lekarze przeprowadzili hemodializę, aby usunąć z krwi króla toksyczne substancje i zmienili cewnik, który odprowadza nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego. Zabieg trwał 2,5 godziny - wynika z oświadczenia. Po tej procedurze ciśnienie spadło, ale po podaniu leków sytuacja się poprawiła.

W komunikatach z początku października pałac informował, że nerki króla nie funkcjonują odpowiednio.

Rama IX, który 5 grudnia będzie obchodził 89. urodziny, jest najdłużej panującym monarchą świata. Jednak ze względu na słabe zdrowie od wielu miesięcy nie pokazuje się publicznie, a większość roku spędził w szpitalu w Bangkoku. Ostatni raz widziano go publicznie w styczniu.

Bhumibol jest na tronie od 1946 roku i ewentualne zastąpienie go przez księcia Mahę Vajiralongkorna budzi wielkie obawy, gdyż cieszy się on dużo mniejszym uwielbieniem narodu niż ojciec.

Główny tajlandzki indeks giełdowy spadł o 3,6 proc. w poniedziałek, a kurs bahta jest najniższy od dwóch miesięcy.

Mimo całkowitego braku uprawnień konstytucyjnych, król ma w Tajlandii praktycznie status półboga i jest przedstawiany jako dobroczyńca, ojciec narodu, gwarant stabilności i nieodłączny element tajskiej tożsamości.

W skonfliktowanym społeczeństwie Tajlandii tylko Rama IX ma szansę jednoczyć wszystkich mieszkańców. Panował przez całe życie znakomitej większości z nich, co sprawia, że kwestia sukcesji jest bardzo drażliwa.

Tajlandzkie przepisy dotyczącymi zbrodni obrazy majestatu zabraniają publicznego omawiania stanu zdrowia króla i planów sukcesji; grozi za to wieloletnie więzienie.(PAP)