Wystawę "James Joyce – Mistrz Literackiej Intrygi" będzie można od poniedziałku oglądać na Politechnice Łódzkiej. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja książek dotyczących twórczości pisarza. Współorganizatorem wydarzenia jest Ambasada Irlandii w Polsce.

Pomysłodawczyni wystawy Mariola Socha zwraca uwagę, że na ekspozycji będzie można prześledzić życiorys pisarza, rodzinne dzieje, podróże, wpływy innych pisarzy na jego twórczość. "Poznamy miejsca i miasta, w których przebywał, gdzie powstawały jego kolejne dzieła" – mówi.

Wystawa składa się z ponad 20 plansz z opisami w języku polskim i angielskim ilustrowanymi archiwalnymi zdjęciami. Plansze udostępniła Ambasada Irlandii.

Odwiedzający będą mogli też obejrzeć wybór książek dotyczących twórczości Joyce’a udostępnionych przez Bibliotekę Uniwersytecką w Łodzi - od życiorysu, rozmów z pisarzem, szkiców monograficznych do rad związanych z odczytywaniem jego dzieł. "W bogatym księgozbiorze znajdziemy opracowania sztuki aluzji literackiej i koncepcje +gry umysłu+ w prozie pisarza" - informuje Socha.

Podkreśla, że jedną z najciekawszych pozycji jest "Siedem Pieśni do słów Jamesa Joyce’a na głos i fortepian op. 54" Karola Szymanowskiego. Wydanie pochodzi z 1924 roku i ukazało się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Otwarcie wystawy, która prezentowana ma być w budynku Politechniki Łódzkiej, zaplanowano na poniedziałek 10 października. Jak informuje rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka obecny ma być ambasador Irlandii w Polsce Gerard Keown. Ekspozycję będzie można oglądać do 2 listopada.

James Joyce (1882-1941) z wykształcenia był filozofem. W 1904 r. wyemigrował z Irlandii, mieszkał głównie we Francji i w Szwajcarii.

Debiutował w 1907 r. tomem poezji "Chamber Music" (Muzyka kameralna). W latach późniejszych opublikował m.in. zbiór opowiadań "Dublińczycy", częściowo autobiograficzną powieść "Portret artysty z czasów młodości" oraz fantastyczno-groteskowy poemat prozą "Finnegan's Wake".

Najbardziej znana powieść Joyce'a "Ulisses" ukazała się drukiem w 1922 r. w Paryżu. W Polsce ukazała się dopiero w 1969 r. "Ulisses", nawiązujący do "Odysei" Homera, opowiada o 18 godzinach jednego dnia 1904 r. spędzonych w Dublinie przez dwu bohaterów: akwizytora Leopolda Blooma (Ulissesa) i młodego nauczyciela, poety Stefana Dedalusa (Telemacha).