Biuro wyraziło jednocześnie głębokie uznanie dla "kluczowej roli", jaką Thelma Aldana odegrała w zwalczaniu dwóch największych plag Gwatemali: bezkarności przestępców i korupcji, w tym na najwyższych szczeblach władzy.

Już trzy miesiące temu gwatemalska prokurator generalna w wywiadzie dla telewizji CNN oświadczyła, że działające w Gwatemali grupy zbrodni zorganizowanej grożą jej śmiercią. Pogróżki te pochodzą głównie od gangsterów z osławionej w Ameryce Środkowej organizacji La Linea.

Thelma Aldana posłała od 2015 roku do więzienia pod zarzutem korupcji byłego prezydenta Otto Pereza Molinę i jego następczynię Roxanę Baldetti, jego ministrów spraw wewnętrznych, kultury i sportu oraz dwóch kolejnych ministrów obrony narodowej.

Dwaj członkowie rządu - minister energii i kopalń oraz szef resortu komunikacji - a także były przewodniczący Kongresu ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości.

Już w lipcu tego roku Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka zaleciła Gwatemali zagwarantowanie Thelmie Aldanie i jej rodzinie odpowiedniej ochrony.

ONZ podkreśla w piątkowym komunikacie zaniepokojenie licznymi groźbami kierowanymi do przedstawicieli gwatemalskiego wymiaru sprawiedliwości oraz atakami na obrońców praw człowieka, a także próbami dyskredytowania ich działalności.

"Celem narażonym na szczególne niebezpieczeństwo są w Gwatemali ci, którzy walczą przeciwko bezkarności" - oświadczył rzecznik wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka Rupert Colville.

Od początku 2016 roku w Gwatemali doszło do około setki ataków na obrońców praw człowieka i dziennikarzy, w tym do ośmiu zabójstw - przypomniał rzecznik. (PAP)