Według Kerry'ego za tym przykładem powinni podążyć inni afgańscy dowódcy polowi, a złożenie przez nich broni pozwoliłoby dowodzonym przez USA oddziałom opuścić kraj.

Szef amerykańskiej dyplomacji odniósł się w ten sposób do porozumienia pokojowego zawartego pod koniec września przez rząd w Kabulu z jedną z kilku afgańskich partyzantek. Stosowne dokumenty w tej sprawie podpisał prezydent Aszraf Ghani w Kabulu i partyzancki komendant Gulbuddin Hekmatjar w swej kryjówce, najprawdopodobniej gdzieś w Pakistanie.

Układ z Hekmatjarem to pierwsze od amerykańskiej inwazji na Afganistan jesienią 2001 roku porozumienie pokojowe zawarte przez władze afgańskie z którąś ze zwalczających je partyzantek. Armia blisko 70-letniego Hekmatjara jest wśród nich jedną ze słabszych. Liczbę jego partyzantów szacuje się na ledwie kilkuset, a ich ostatnią operacją zbrojną był samobójczy zamach bombowy w Kabulu w 2013 roku.

"Naszym wspólnym przesłaniem do talibów jest apel, aby wzięli to pod uwagę" - podkreślił Kerry. W konferencji w Brukseli biorą udział przedstawiciele ponad 70 państw.

"Istnieje droga do honorowego zakończenia tego konfliktu, w którym uczestniczą talibowie. (...) To walka, której nie mogą wygrać i jej nie wygrają na polu bitwy. Polityczne rozwiązania z udziałem rządu Afganistanu jest jedyną drogą do zakończenia walk, a także do zagwarantowania w państwie stabilności i całkowitego wycofania się międzynarodowych sił zbrojnych", na czym zależy talibom - mówił Kerry.

Ocenia się, że podczas konferencji w Brukseli zachodnie państwa zgodzą się przekazać Afganistanowi pomoc finansową na odbudowę kraju. Szacuje się, że będzie to ponad 3 mld dolarów.

Kabulskie władze liczą, że ugoda z Hekmatjarem i jego ludźmi skusi innych partyzanckich komendantów do zawarcia z rządem podobnych porozumień. O rozmowach z Kabulem nie chcą jednak na razie słyszeć ani talibowie, ani sprzymierzeni z nimi przywódcy partyzanckiego klanu Hakkanich, ani tym bardziej komendanci najmłodszej z hindukuskich partyzantek – tamtejszej filii Państwa Islamskiego (IS). (PAP)