Wspólnota katolicka w Azerbejdżanie liczy według danych Watykanu ponad 500 osób. Nie ma tam biskupów, a księży i duchownych jest 10.

Podczas mszy w kościele, konsekrowanym w 2007 roku, Franciszek mówił, że wiara nie jest "magiczną mocą, która zstępuje z nieba, nie jest talentem, jaki otrzymuje się raz na zawsze ani super-mocą do rozwiązywania życiowych problemów".

"Taka wiara, która byłaby przydatna do zaspokojenia naszych potrzeb byłaby wiarą, całą skoncentrowaną na nas samych" - powiedział papież.

Wskazywał, że nie należy mylić wiary z powodzeniem czy dobrym samopoczuciem bądź z pocieszeniem duchowym. "Wiara jest złotą nicią, która wiąże nas z Panem", "to dar, który jest wart całego życia" - dodał papież. Kładł nacisk na to, że nie można oddzielić wiary od służby.

Mówiąc o życiu chrześcijańskim Franciszek posłużył się przykładem dywanu przypominając, że dywany w Azerbejdżanie są "dziełami sztuki" i mają długą historię. Każdy, stwierdził, musi być utkany zgodnie z osnową, by był dobrze skomponowany. "Tak samo jest z życiem chrześcijańskim: musi być codziennie cierpliwie tkane"- wskazał papież i zaznaczył, że chrześcijanin musi tkać życie z wiary i służby. "Nie jesteśmy wezwani, by służyć od czasu do czasu, lecz by żyć służąc" - mówił.

Przed modlitwą Anioł Pański, kończącą mszę Franciszek mówił, że w Azerbejdżanie wiara "po latach prześladowań dokonała cudów". Oddał hołd chrześcijanom, którzy zachowali wiarę w czasach "niedoli". W ten sposób nawiązał do czasów komunizmu.

Przytoczył słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty w Baku w 2002 roku: "Wam, którzy wierzycie - cześć".

Franciszek skierował też słowa zachęty do małej wspólnoty katolickiej Azerbejdżanu.

Kościół, w którym Franciszek odprawił mszę, został zbudowany na terenie podarowanym Janowi Pawłowi II w czasie jego pielgrzymki przez ówczesnego prezydenta Azerbejdżanu Hejdara Alijewa.

Dzwony dla nowego kościoła przekazał w 2007 roku prezydent RP Lech Kaczyński. (PAP)