W piątek po południu projekt o statusie sędziów TK pojawił się ponownie na stronie internetowej Sejmu już z nadanym mu numerem druku. W projekcie zawarto przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

W sobotę we Wrocławiu podczas konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się projektowi zmiany w statusie sędziów TK.

„Uważamy, że ten projekt jest kolejną odsłoną walki z TK. PiS chce zemsty, ograniczenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego. To kolejny odcinek serialu, w którym PiS chce zawłaszczyć tę ważną dla Polski instytucję” - mówił Petru.

Dodał, że projekt ma na celu upokorzenie sędziów TK. „PiS boi się wolności słowa, a wszelkie sugestie kar mają pokazać sędziom: spójrzcie mamy na was kij. To pokazuję też słabość tych, którzy ten projekt proponują. Jeśli nie są w stanie zmienić od kilku miesięcy prawa skutecznie, bo za każdym razem jest niekonstytucyjne, to chcą wprowadzić zapis, że jak będziesz niegrzeczny, to dostaniesz pałą, a minister Błaszczak to zaakceptuje” - mówił Petru.

Nowoczesna przyjęła też m.in. uchwałę ws. wolności i praw kobiet. „Stanowczo sprzeciwiamy się propozycjom zmian w prawie, które zagrażają wolności i prawom kobiet oraz ich życiu i zdrowi. Sprzeciwiamy się zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji i utrudnieniom w zakresie badań prenatalnych, edukacji seksualnej i dostępu do antykoncepcji, a także utrudnieniom w leczeniu niepłodności metodą in vitro” - napisano w uchwale.

Petru zaapelował do Polaków o udział w poniedziałkowym ogólnopolskim proteście przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. „To co się w Polsce może wydarzyć jest nieludzkie, niehumanitarne, wynika z nienawiści i złej woli. Mówimy tu zarówno o całkowitym zakazie aborcji (...) ale również sprzeciwiamy się temu, by nie było możliwości dokonywania zabiegów in vitro” - mówił Petru.

Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła również m.in. uchwałę ws. sprzeciwu wobec ideologizacji państwa. „Mamy coraz więcej podziałów, które są generowane przez rządzących. Nie ma reakcji na działania ONR. Nie zgadzamy się, by minister Błaszczak mówił, na które marsze mamy chodzić, a na które nie. Chcemy, by wszyscy byli równie wobec prawa” - mówił Petru.