Jak zauważył minister obrony Siergiej Szojgu, jest to największa w Rosji prezentacja nowoczesnych modeli broni i sprzętu wojskowego. Ekspozycja zajmuje powierzchnię około 140 tys. metrów kwadratowych.

Organizatorzy podkreślają, że liczba uczestników i eksponowanego sprzętu wzrosła w porównaniu z pierwszą wystawą w ubiegłym roku. Pokazanych zostanie ponad 11 tys. egzemplarzy uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Wystawie, która potrwa do 11 września, towarzyszą pokazy wojskowe i tematyczne. Na lotnisku w Kubince demonstrowane będą samoloty i śmigłowce bojowe; na poligonie Ałabino pokazy odbędą się na lądzie i wodzie.

Firmy przemysłu obronnego Rosji zapowiedziały prezentację najnowszych projektów. Koncern Kałasznikow ma przedstawić m.in. najnowszy ręczny karabin maszynowy oraz system bojowy Soratnik, opracowany na zlecenie ministerstwa obrony. Jest to opancerzony pojazd gąsienicowy wyposażony w komputerowy system dowodzenia, łączność radiową i systemy wykrywania i śledzenia celów. Z kolei koncern WPK przedstawi najnowszy projekt - zdalnie kierowany samochód opancerzony Tigr, z działkiem automatycznym kalibru 30 mm.

Częścią ekspozycji będą wystawy tematyczne. Wystawa "Arktyka" poświęcona jest projektom technologii możliwych do użycia na dalekiej Północy. W ramach wystawy "Intelektualne technologie przemysłowe" przedstawione zostaną nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyzacji i robotyzacji.

Jak podkreśla agencja RIA-Nowosti, goście forum Armia-2016 po raz pierwszy będą mogli zobaczyć kontener transportowo-startowy międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-18 Stilet (w kodzie NATO - SS-19).

W forum wezmą udział przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego m.in. Niemiec, Francji, Irlandii, Szwajcarii, Izraela, Indii, Chin i Pakistanu. Ekspozycje narodowe przywieźli partnerzy Rosji z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) - Armenia, Białoruś i Kazachstan.

Według sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), Rosja jest drugim największym - po USA - eksporterem broni na świecie, chociaż w latach 2014-15 sytuacja eksporterów z tego kraju pogorszyła się ze względu na wprowadzone przez Zachód sankcje gospodarcze. Na Rosję przypada jedna czwarta globalnego eksportu broni. Najważniejszymi odbiorcami rosyjskiego sprzętu wojskowego są Indie, Chiny i Wietnam.

Prezydent Władimir Putin poinformował w lipcu, że eksport rosyjskiej broni w pierwszym półroczu 2016 osiągnął wartość 4,6 mld dolarów. Prezydent przekazał, że portfel zamówień rosyjskich producentów znacznie przewyższa 50 mld USD, a geografia dostaw wciąż się rozszerza.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/