statystyki

Krajewski: Uzbrojeni moralnie

autor: Andrzej Krajewski26.08.2016, 07:10; Aktualizacja: 26.08.2016, 08:30
Nie minął rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, a Rzeczpospolita już wyrasta militarnie na regionalne mocarstwo.

Nie minął rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, a Rzeczpospolita już wyrasta militarnie na regionalne mocarstwo.źródło: ShutterStock

Z propagandą mocarstwową bywa tak, że najpierw uwierzą w nią obywatele, potem media, a na końcu sami jej autorzy. Tylko wróg jakoś nie daje się nabrać. Nie minął rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, a Rzeczpospolita już wyrasta militarnie na regionalne mocarstwo. Jeszcze w maju 2016 r. minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, przedstawiając Sejmowi wyniki audytu, mówił: „Gdy obejmowaliśmy rządy jesienią 2015 r., Siły Zbrojne RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa: ani terytorium i całości Rzeczpospolitej Polskiej, ani narodowego obszaru powietrznego, ani obiektów kluczowych dla kierowania państwem, ani też w cyberprzestrzeni”.

W ocenie ministra były one zdolne „jedynie do prowadzenia ograniczonych działań opóźniających ofensywę potencjalnego agresora”. Kim byłby ów agresor, nikt nie miał wątpliwości – to Rosja.

Jednocześnie Macierewicz się zastrzegł, że pod jego rządami wszystko zmienia się na lepsze. Niedługo potem prezydent Andrzej Duda zaczął promować nową strategię obronną opartą na trzech filarach: obronie terytorialnej, rodzimym przemyśle zbrojeniowym i zwiększonej obecności NATO w Polsce. Podczas wizyty w tym tygodniu w Kijowie, na obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy, doszła jeszcze budowa potencjału militarnego Trójmorza. Zaczątek wspólnych sił zbrojnych krajów wciśniętych między Bałtyk, Morze Czarne i Adriatyk ma stanowić litewsko-polsko-ukraińska brygada, która już nawet defilowała w Kijowie.

Plany Warszawy z każdym miesiącem są więc coraz ambitniejsze, czego odbicie widać nie tylko w rządowych mediach. Szkopuł w tym, że jeśli idzie o potencjał obronny III RP, to nic radykalnie się nie zmieniło. Wciąż nie posiadamy systemów rakietowych obrony przeciwlotniczej, gdy tymczasem w okolicach Kaliningradu Rosjanie sukcesywnie rozbudowują system wyposażony w rakiety S-300 oraz najnowsze S-400, zdolne zestrzeliwać samoloty lecące w odległości nawet 450 km.

Co oznacza, że nasze F-16 mogą nie przetrwać pierwszych dwóch dni wojny. Wszystkie większe jednostki, w tym brygady pancerne wyposażone w nowoczesne Leopardy, stacjonują przy zachodniej granicy. Ich przerzucenie na wschód, przy dominacji wroga w powietrzu, przyniosłoby rzeź podobną do tej, jaką amerykańskie lotnictwo urządziło wojskom pancernym Saddama Husajna podczas obu wojen irackich. Już te dwa czynniki powodują, że utrata ziem na wschód od Wisły nastąpiłaby w ciągu pierwszych 4–5 dni wojny. W tym czasie polska armia, mogąca realnie wystawić na polu walki góra 30 tys. żołnierzy, utraciłaby zdolności bojowe. Zwłaszcza że nie posiada nowoczesnych wielozadaniowych oraz szturmowych śmigłowców niezbędnych do skutecznej walki z zagonami pancernymi.

O samolotach szturmowych, mogących zastąpić stareńkie Su-22, nie wspominając. Nie zastąpią ich tak reklamowane brygady obrony terytorialnej, które w starciu z ciężkozbrojnymi jednostkami wroga stałyby się „mięsem armatnim”. Zaś tworząc je z myślą o wojnie partyzanckiej, należy pamiętać, że siły specjalne Rosji nabrały ogromnego doświadczenia w tej dziedzinie podczas pacyfikowania Czeczeni. Wykazując się wręcz morderczą skutecznością.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • No i widzicie ....(2016-08-26 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    ... wystarczył nie cały rok, a już nam nawet Rosjanie nie podskoczą, żeby nie wspomnieć o Amerykanach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie