Minister odpowiadający za sprawy zagraniczne w Kancelarii pytany o bilateralne spotkania Andrzeja Dudy w najbliższych miesiącach poinformował także, że w sierpniu do Polski przyjedzie prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

24 sierpnia Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy w Kijowie. Polski prezydent wygłosi tam przemówienie do ukraińskiego korpusu dyplomatycznego - powiedział Szczerski.

25 i 26 sierpnia prezydent weźmie udział w forum państw ABC (Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego) w Dubrowniku w Chorwacji. "Chcemy, aby rządy, politycy dali zielone światło dla opracowania wspólnych projektów rozwojowych dla tej części Europy. Taki jest sens inicjatywy ABC" - podkreślił minister. Jak dodał, chodzi o połączenia kolejowe, drogowe, infrastrukturalne, telekomunikacyjne, działania na rzecz ochrony środowiska, energetykę. Chodzi także o to, aby projekty w ramach współpracy z Chinami (format 16+1) prowadzić je i koordynować wspólnie.

W październiku Andrzej Duda ma wystąpić na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. "Będzie mówił o problemach Europy, przyszłości, tożsamości europejskiej. Trochę w duchu tego, co w Polsce mówił papież Franciszek: o pamięci jako źródle tożsamości i lekcji, którą należy wyciągnąć z historii" - powiedział minister Szczerski.

Zgromadzenie Parlamentarne to jeden z dwóch głównych organów statutowych Rady Europy. Zasiada w nim 648 przedstawicieli parlamentów krajowych. Skład delegacji parlamentarnej powinien odzwierciedlać układ polityczny panujący w parlamencie kraju macierzystego. Zgromadzenie Parlamentarne zbiera się cztery razy w roku na tygodniowe sesje plenarne w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.

Prezydent planuje wziąć udział w obchodach rocznicy powstania węgierskiego - poinformował minister Szczerski. Powstanie węgierskie wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956. Było próbą narodu węgierskiego uwolnienia się spod sowieckiej dominacji.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w kolejnym roku prezydentury będzie chciał się skupić m.in. na dyplomacji gospodarczej.(PAP)