statystyki

Nowy wymiar wojny. Wcale nie wirtualny

autor: Sylwia Czubkowska11.07.2016, 07:18; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:57
Cyberatak

„Uznaliśmy cyberprzestrzeń jako nową sferę działań operacyjnych, taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. To oznacza lepszą ochronę naszej łączności, naszych misji i operacji, a także więcej uwagi położonej na ćwiczenia i planowanie w tym zakresie”.źródło: ShutterStock

Oficjalnie w doktrynę wpisano broń, która od lat jest stosowana, ponieważ siły NATO muszą nauczyć się lepszej współpracy na cybernetycznym polu walki.

 „Uznaliśmy cyberprzestrzeń jako nową sferę działań operacyjnych, taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. To oznacza lepszą ochronę naszej łączności, naszych misji i operacji, a także więcej uwagi położonej na ćwiczenia i planowanie w tym zakresie”. Takie oświadczenie Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, po warszawskim szczycie nie było zaskoczeniem. Pakt już kilka miesięcy temu zapowiedział, że zostanie wprowadzona taka reforma.

– To usankcjonowanie pewnego status quo, bo cyberataki i zagrożenia w sferze sieciowej to dziś właściwie norma, a Sojusz już wcześniej dostrzegał wagę problemu, m.in. w 2014 r. włączając politykę cyberbezpieczeństwa do systemu kolektywnej obrony.

Ale ta deklaracja NATO to również sygnał dla wszystkich państw członkowskich o konieczności poważnego traktowania takich zagrożeń także na poziomie narodowym – przekonuje dr Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki. Wojskowi i cywilni specjaliści tłumaczą, że zmiany w doktrynie wojennej rozszerzające ją na cyberprzestrzeń to konieczność.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie