FARAGE REZYGNUJE Z KIEROWANIA UKIP

Przywódca eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage powiedział w poniedziałek, że ustępuje ze stanowiska po osiągnięciu celu, jakim było wygranie referendum w sprawie Brexitu.

Na konferencji prasowej oznajmił, że jego celem było wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z UE i "misja ta została wypełniona".

"Nigdy nie byłem i nigdy nie chciałem być zawodowym politykiem. Celem pozostawania przeze mnie w polityce było wydostanie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - wyjaśnił. Jak dodał, uważa za słuszne ustąpienie obecnie ze stanowiska lidera UKIP.

"W czasie kampanii referendalnej mówiłem: +Chcę mojego kraju z powrotem+. Dziś mówię: +Chcę z powrotem mojego życia" - mówił Farage.

Podtrzymał zarazem pogląd, że nowy brytyjski premier powinien pochodzić z obozu zwolenników wyjścia kraju z UE, ale odmówił poparcia konkretnego kandydata. Za faworytkę uchodzi minister spraw wewnętrznych Theresa May, która była jednak zwolenniczką pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

52-letni Nigel Farage oświadczył także, że utrzyma mandat w Parlamencie Europejskim, aby nadzorować proces negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po referendum z 23 czerwca.

Farage nie po raz pierwszy rezygnuje z kierowania partią, którą współtworzył w 1993 roku. Liderem UKIP był przez większość minionych ośmiu lat; ustąpił na krótko w 2009 roku, po czym w kolejnym roku został ponownie wybrany na stanowisko. Do dymisji podał się także, gdy w wyborach parlamentarnych w maju 2015 roku nie zdołał uzyskać mandatu, ale władze partii odrzuciły jego rezygnację z funkcji przewodniczącego.

OSBORNE ZAPOWIADA OBNIŻKĘ PODATKU OD PRZEDSIĘBIORSTW W UK

W poniedziałek minister finansów Wlk. Brytanii George Osborne zaproponował obniżenie podatku od przedsiębiorstw do 15 proc., by podtrzymać atrakcyjność inwestycyjną kraju po referendum, w którym większość mieszkańców opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Obecnie Wlk. Brytania posiada 20-proc. stawkę podatku od przedsiębiorstw, jednak już wcześniej podjęto decyzje, że zostanie ona obniżona do 19 proc. w kwietniu przyszłego roku i do 17 proc. w 2020 r.

BEZ NAGŁYCH ZMIAN DLA OBYWATELI UE W WIELKIEJ BRYTANII

Rzeczniczka premiera Davida Camerona oświadczyła w poniedziałek, że rząd podjął działania, aby zapewnić obywateli UE w Wielkiej Brytanii, że nie będzie żadnych gwałtownych zmian ich sytuacji po czerwcowym referendum w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

Dodała, że przyszły status obywateli Unii w Wielkiej Brytanii zostanie wypracowany w toku negocjacji o Brexicie i decyzja będzie należeć do przyszłego premiera.

HAMMOND POPIERA THERESĘ MAY

Minister spraw zagranicznych Wlk. Brytanii udzielił oficjalnego poparcia Theresie May w wyścigu do fotela prezesa partii konserwatywnej.

„Popieram Theresę May, gdyż jest najodpowiedniejszą osobą, by chronić interesy państwa w tak trudnych czasach” – napisał w artykule w poniedziałkowych „The Daily Telegraph”.

PMI W SEKTORZE BUDOWLANYM OSTRO W DÓŁ W WLK. BRYTANII

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze budowlanym w Wlk. Brytanii, przygotowywany przez Markit Economics, spadł w czerwcu do 46,0 pkt. z 51,2 pkt. w maju. Tym samym indeks znalazł się na najniższym poziomie od czerwca 2009 r. i po raz pierwszy od kwietnia 2013 r. spadł poniżej 50 pkt.

Wynik powyżej 50 pkt. oznacza ożywienie w sektorze.

INTERWENCJE FX BANKU SZWAJCARII NAJWYŻSZE OD PÓŁTORA ROKU

Po referendum ws. opuszczenia UW przez Wlk. Brytanię szwajcarski bank centralny (SNB) dokonał największych od stycznia 2015 r. interwencji na rynku walutowym.

W poprzednim tygodniu ilość depozytów walutowych na rachunkach w banku wzrosła o 6,4 mld franków szwajcarskich, co wskazuje, że SNB dokonywał zakupów obcej waluty na rynku.

WŁOSI ZA POZOSTANIEM W UE – SONDAŻ

Jeżeli doszłoby we Włoszech do referendum o dalszym członkostwie tego kraju w Unii Europejskiej, to 28 proc. Włochów byłoby za opuszczeniem Wspólnoty, a 46 proc. za pozostaniem w UE – wynika z poniedziałkowego sondażu Ipsos opublikowanego w Correire della Sera.

26 proc. respondentów jest niezdecydowanych lub nie poszłoby do urn.

WZROST POPARCIA DLA UE W DANII

Poparcie dla przynależności do UE w Danii wzrosło do 69 proc. – wynika z sondażu dla duńskiej agencji prasowej Ritzau, podaje agencja Bloomberg. W poprzednim sondażu, przeprowadzonym przed referendum w Wielkiej Brytanii poparcie było o 9 pkt. proc. niższe.

Badanie pokazuje również, iż wśród Duńczyków do 32 proc. spadło poparcie dla przeprowadzenia referendum o dalszym członkostwie w UE, w porównaniu do badania sprzed 23 czerwca.

Wyjście Danii z UE popiera 18,2 proc. mieszkańców Danii.

ZYSKI BRYTYJSKICH DETALISTÓW 10 PROC. NIŻSZE PO BREXICIE – DEUTSCHE BANK

Zyski brytyjskiego sektora detalicznego, z wyłączeniem podsektora żywnościowego, spadną w 2017 r. o 10 proc. z powodu słabszego popytu konsumentów oraz negatywnych efektów walutowych po Brexicie – napisał w poniedziałkowej nocie Deutsche Bank, cytowany przez agencję Bloomberg.

Zdaniem banku w 2016 r. zyski detalistów spadną o 4 proc.

RIO TINTO ZOSTANIE W LONDYNIE

Nowo mianowany CEO wydobywczej spółki Rio Tinto Jean-Sebastien Jacques powiedział, że „nie ma żadnych wątpliwości”, iż główna siedziba firmy pozostanie w Londynie.

„Rio Tinto nie uprawia polityki. Wpływ Brexitu na Rio Tinto jest bardzo niewielki” – powiedział.

BRYTYJSCY DEWELOPERZY CHCĄ WSPARCIA DLA GOSPODARKI

Brytyjski rząd powinien rozważyć wprowadzenie środków stymulujących dla gospodarki, w tym obniżek podatków, by wesprzeć rynek nieruchomości – powiedział gazecie „The Sunday Times” Pete Redfern, CEO firmy deweloperskiej Taylor Wimpey.

Inny przedstawiciel branży, Stephen Stone, CEO firmy holdingu nieruchomości Crest Nicholson, opowiedział się z kolei za przedłużeniem programu preferencyjnych pożyczek dla kupujących nieruchomości w Londynie.

SŁOWACKA PREZYDENCJA W UE NIE BĘDZIE SPARALIŻOWANA – FICO

„Nie ma powodu, by Brexit sparaliżował słowacką prezydencję w UE” – powiedział w niedzielę w premier Słowacji Robert Fico w debacie ze swoim czeskim odpowiednikiem Bohuslavem Sobotką.

Fico stwierdził, że rozważanie referendów o przynależności do UE w innych państwach „jest jego koszmarem”.

„Nie mamy żadnej alternatywy – UE jest naszą jedyną przestrzenią do życia” – dodał.

Sobotka z kolei powtórzył wcześniejsze deklaracje, że Czechy nie zwołają referendum w sprawie członkostwa w UE.

SPRZEDAŻ UDZIAŁÓW W RBS PRZEZ RZĄD UK OPÓŹNI SIĘ PRZEZ BREXIT – CEO

Brexit wpłynie na opóźnienie sprzedaży udziałów Royal Bank of Scotland przez brytyjski rząd – powiedział w poniedziałek w BBC szef banku Ross McEwan.

„To będzie krok w tył, bądźmy szczerzy. Upłynie przynajmniej kilka lat zanim to nastąpi” – stwierdził.

Rząd Wlk. Brytanii posiada 72 proc. akcji RBS.