statystyki

Plusy rozwodu z Unią Europejską

autor: Bartłomiej Niedziński01.07.2016, 07:08; Aktualizacja: 01.07.2016, 22:04
Brexit

Skoro nigdy jeszcze żadne państwo nie wystąpiło z Unii Europejskiej, a teraz zdecydował się to zrobić jeden z najważniejszych jej członków, jest to, najłagodniej ujmując, wielka prestiżowa porażka tej instytucji i wotum nieufności dla kierujących nią.źródło: PAP
autor zdjęcia: HANNAH MCKAY

Korzyści dla polskiego rządu z brytyjskiego referendum jest niewiele. Najważniejsze z nich to ewentualny powrót do zwiększenia roli mechanizmu z Joaniny, który pozwala budować mniejszości blokujące kontrowersyjne decyzje. I rezygnacja przez Komisję Europejską z badania jakości stanu demokracji. O tym, że Brexit będzie niekorzystny zarówno z polskiego, jak i unijnego punktu widzenia, nie trzeba nikogo szczególnie przekonywać.

Skoro nigdy jeszcze żadne państwo nie wystąpiło z Unii Europejskiej, a teraz zdecydował się to zrobić jeden z najważniejszych jej członków, jest to, najłagodniej ujmując, wielka prestiżowa porażka tej instytucji i wotum nieufności dla kierujących nią. Gorzej, że może się okazać, iż jest to początek dalszej dezintegracji, bo niezależnie od tego, czy Wielka Brytania dobrze wyjdzie na tej decyzji, czy nie, głosy domagające się renegocjacji warunków członkostwa lub przeprowadzenia podobnych referendów będą się pojawiać. A patrząc na sprawę z polskiej perspektywy – nie oceniając, czy uznawanie Londynu za naszego głównego partnera w polityce zagranicznej było słuszne, czy nie – faktem jest, że tracimy ważnego sojusznika, z którym bardziej nam było po drodze niż np. z Francją.

Teraz głos państw spoza strefy euro będzie mniej słyszalny, bo Londyn sprzeciwiał się łagodzeniu polityki wobec Rosji, dalszej federalizacji Unii, protekcjonistycznej polityce gospodarczej, pomysłom harmonizacji podatków itd. Nie mówiąc już o tym, że ewentualny rozpad Unii – przy wszystkich jej niedoskonałościach – w sytuacji coraz bardziej agresyjnej polityki Rosji postawiłby nas w bardzo niekorzystnym położeniu.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie