"Zaczynamy inaczej niż zwykle - w Studiu Lutosławskiego 1 lipca na jedynym koncercie w Polsce przedstawimy publiczności gwiazdę europejskiego jazzu i wirtuoza włoskiego fortepianu Stefano Bollaniego. A potem, 2 lipca już w plenerze na warszawskiej Starówce zagra słynny francuski gitarzysta jazzowy pochodzenia cygańskiego Bireli Lagrene" - zapowiadają Iwona Strzelczyk Wojciechowska i Krzysztof Wojciechowski, organizatorzy gali i szefowie Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

Obaj muzycy reprezentują wysoki poziom artystyczny i są - jak podkreślają organizatorzy festiwalu - ważnymi postaciami na europejskiej i światowej scenie jazzowej. Stefano Bollani jest cenionym i nagradzanym muzykiem; w 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie. Jako solista gra z orkiestrami symfonicznymi, jak: La Scala w Mediolanie, Orchestre National de Paris, Gewandhaus w Lipsku.

Włoskiemu pianiście towarzyszyć będą dwaj duńscy muzycy Jesper Bodilsen, kontrabasista i perkusista Morten Lund.

Bollani współpracuje z czołówką światowego jazzu, jak: Pat Metheny, Richard Galliano, Chick Corea. Jego trio tworzą od czternastu lat Jesper Bodilsen i Morten Lund. Dla wytwórni ECM i producenta Manfreda Eichera Bollani-Lund-Bodilsen nagrali album "Stone In The Water", który został uznany przez kilka magazynów jazzowych na świecie za najlepsze nagranie tria 2009 roku. Kilka lat później nagrali ponownie album dla ECM w Avatar Studio w Nowym Jorku. W sesji udział wzięli wybitni muzycy Bill Frisell i Marc Turner. Wydany w 2014 roku "Joy Inspite of Everything" zdobył nagrodę, jako album roku we Włoszech.

Jesper Bodilsen duński basista, kompozytor, lider zespołu, producent jest absolwentem Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii. Po studiach występował ze sławami sceny jazzowej, takimi jak: James Moody, Benny Golson, Lee Konitz, Tom Harrell, Joe Lovano, Horace Parlan, Phil Woods. W 1999 r. założył swój pierwszy zespół Scandinavian Summit, z którym nagrał dwa albumy i koncertował po Europie, Azji oraz Australii. Koncertował z Enrico Rava, Stefano Bollani, Gianlucca Petrella, Johnem Abercrombie.

Morten Lund to jeden z najaktywniejszych i najlepszych duńskich perkusistów. Pochodzi z muzycznej rodziny. W wieku sześciu lat rozpoczął grę na perkusji. W 1993 r. przyjęto go do Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii. W 2002 r. Morten Lund i Jesper Bodilsen zostali członkami Jazzpar Sixtet słynnego Enrico Ravy. Wtedy też rozpoczęła się ich współpraca z włoskim mistrzem fortepianu – Stefano Bollani.

Partnerami koncertu Stefano Bollani Trio są Włoski Instytut Kultury i Ambasada Włoch w Warszawie.

2 lipca na Rynku Starego Miasta zagra Bireli Lagrene. Słynny gitarzysta występował z równie słynnymi muzykami, jak: Stephan Grapelli, Jaco Pastorius, John McLaughlin, Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Miroslav Vitous czy Didier Lockwood. Dziś tworzy muzykę jazzową, swingową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością Django Reinhardta.

Bireli Lagrene - „Spadkobierca Django” – takim przydomkiem określało się tego muzyka, kontynuatora formy muzycznej przyjętej przez Hot Club de France z lat 30., zespołu słynnego cygańskiego, wirtuoza jazzowej gitary, Django Reinhardta. Ojciec Langrena występował, jako gitarzysta i cieszył się niemałą popularnością. Jego syn od najmłodszych lat zachwycał techniką i wyrazistym stylem. Swój pierwszy album "Routes To Django" nagrał mając zaledwie 13 lat. Jako nastolatek Lagrene miał na swoim koncie występy i nagrania z gwiazdami światowego jazzu. Współpracował z Bennym Carterem, Bennym Goodmanem, Stephenem Grapelli, Nielsem Henningiem oraz Orstedem Pedersenem.

Lata 90. to wielki powrót w stylu gypsy; Lagrene nagrywa wówczas Gypsy Project oraz Gypsy Project & Friends, które są powrotem cygańskiego stylu Django. W 1991 r. pojawił się obok takich wybitnych gitarzystów, jak Eric Clapton, John McLaughlin na festiwalu w Sevilli.

Dużym zainteresowaniem przyjęto "The Super Guitar Trio" (Al Di Meola, Larry Coryell, Bireli Lagrene) oraz autorskie trio z Larry Corryellem i Billy Cobhamem. Po latach powrócił jednak do korzeni, nagrywając płyty z serii Gypsy Project. Ostatni album artysty Just the Way You Are powstał we współpracy z Hono Wintersteinem, Franckiem Wolfem oraz perkusistą Andre Ceccarellim. Płyta ta jest niezwykłą syntezą niepowtarzalnego stylu gypsy jazz z amerykańską tradycją muzyczną.

Podczas tegorocznej edycji Jazzu na Starówce odbędzie się dziewięć plenerowych koncertów w kolejne soboty lipca i sierpnia, począwszy od 2 lipca.(PAP)