Francuski rząd po środowym spotkaniu z szefami central związkowych wycofał wydany wcześniej zakaz i zezwolił związkowcom na organizację zaplanowanego na czwartek marszu w Paryżu. Będzie to kolejny protest przeciwko zapowiadanym reformom prawa pracy.

O zmianie decyzji rządu poinformowały źródła związkowe. Manifestacja odbędzie się w pobliżu placu Bastylii, na liczącej 1,6 km długości trasie zaproponowanej przez ministra spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve'a - poinformowali po spotkaniu przywódcy związkowi podczas konferencji prasowej.

W środę rano paryska prefektura wydała komunikat informujący o zakazie marszu; decyzję argumentowano względami bezpieczeństwa. Według AFP decyzję wydano po tym, jak przedstawiciele siedmiu związków zawodowych nie zgodzili się na statyczną demonstrację, którą służby bezpieczeństwa łatwiej mogą kontrolować.

W odpowiedzi na zakaz przywódcy największych centrali związkowych CGT i FO, Philippe Martinez i Jean-Claude Mailly, wydali komunikat, w którym żądali natychmiastowego spotkania z szefem MSW.

Cofnięta decyzja o zakazie manifestacji była pierwszym takim postanowieniem francuskich władz od blisko 50 lat. Associated Press zaznacza, że podczas ostatniego marszu uszkodzono budynek szpitala dla dzieci i było wielu rannych. Trwające od ponad trzech miesięcy protesty niejednokrotnie przeradzały się w zamieszki, w wyniku których rany odniosło kilkadziesiąt osób; regularnie dochodzi do zatrzymań.

Zakaz demonstracji wzbudził we Francji szeroką krytykę. To "historyczny błąd" - oceniał ją w wywiadzie dla telewizji I-Tele lider zbuntowanych deputowanych z rządzącej Partii Socjalistycznej, Christian Paul. "Frondyści" sprzeciwiają się liberalnemu zwrotowi, jakiego ich zdaniem ponad rok temu dokonał obecny rząd prezydenta Francois Hollande'a.

Krótko przed ogłoszeniem zakazu lider centrali związkowej FO Mailly zrzucił odpowiedzialność za brak dialogu w sprawie reform prawa pracy na szefa rządu Manuela Vallsa. Nazwał go "premierem zamkniętym w swoim autorytaryzmie". Prognozował, że gdyby zakazano demonstracji, "Francja dołączyłaby do grupy pewnych krajów, których nie można nazwać demokratycznymi".

We wtorek ponad 130 tys. osób podpisało umieszczoną w internecie petycję zatytułowaną "nie będę przestrzegał zakazu manifestacji". Oprócz czwartkowej demonstracji związkowcy zaplanowali także manifestację w Paryżu na 28 czerwca.

Fala protestów jest reakcją na forsowanie przez socjalistyczny rząd niepopularnej reformy prawa pracy. Otwiera ona drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej konkurencji.

Projekt zmian w ustawodawstwie przewiduje też pewne ułatwienia dla pracodawców dotyczące zwolnień i związanych z nimi odpraw, a także osłabienie praw związkowych; ma to zaradzić rekordowemu bezrobociu sięgającemu 10 proc. Rząd odmawia wycofania się z reformy, którą przeprowadził przez niższą izbę mimo sprzeciwu większości. Obecnie reformą zajmuje się Senat.