statystyki

Konsekwencje Brexitu na Wyspach: Czas na cięcie wydatków socjalnych i zaciskanie pasa

autor: Jakub Kapiszewski22.06.2016, 07:38; Aktualizacja: 22.06.2016, 12:33
Brexit, Wielka Brytania

Nawet obcięcie socjalu nie sprawi, że Polacy przestaną wyjeżdżać na Wyspy za lepszą płacąźródło: ShutterStock

Z punktu widzenia rodaków żyjących na Wyspach lub chcących tam wyjechać każdy z możliwych wyników referendum przysporzy im kłopotów

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ograniczyłoby możliwość wyjazdu za kanał La Manche. Ale pozostanie Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie oznacza również, że – zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego premiera Davida Camerona – zmienią się zasady przyznawania zasiłków obywatelom krajów UE mieszkającym na terenie Wielkiej Brytanii.

Najważniejsze zmiany dotyczą uszczelnienia systemu zabezpieczeń socjalnych, które udało się wynegocjować premierowi Davidowi Cameronowi na szczycie w połowie lutego br. Stanowią one element szerszego pakietu, który miał potwierdzić, że członkostwo wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbywa się na wyjątkowych zasadach. To właśnie razem z tym pakietem udało się Cameronowi uzyskać zapewnienie, że Wielkiej Brytanii nie zależy na „coraz bliższej Unii”, co ma zostać zapisane w traktatach unijnych. Tak samo jak to, że nie będzie musiała wprowadzać euro oraz że nie będzie z tego powodu dyskryminowana. Londyn otrzymał również gwarancję, że nie będzie musiał się dorzucać do bailoutów. Cameron zdołał także wynegocjować specjalny system czerwonej kartki, gdzie 55 proc. parlamentów narodowych może odrzucić niechciane unijne prawo.

Jednym z podstawowych postulatów konserwatywnego polityka w trakcie negocjacji nad pakietem było pozbawienie możliwości pobierania zasiłku na dziecko (tzw. child benefit) osoby mieszkające poza Wielką Brytanią. Ostatecznie brytyjskie władze zasiłek będą wypłacać, ale przeliczony z uwzględnieniem kosztów życia w kraju pobytu pociechy, na którą pobierany jest dodatek.

Jak na razie szczegółowe przepisy wykonawcze nie są znane (mają być ogłoszone dopiero po referendum), ale z punktu widzenia polskich rodziców będzie to stanowiło uszczuplenie otrzymywanej przez nich kwoty. Przepisy po wejściu w życie będą obowiązywać tylko świeżo przybyłych na Wyspy migrantów, jednak brytyjski rząd zamierza rozszerzyć je na wszystkich pracujących w 2020 r.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie