Migranci, wśród których jest 30 nieletnich, przylecieli do Włoch z Libanu, gdzie przebywali w obozie dla uchodźców. Znajdą schronienie w domach i ośrodkach w kilku włoskich regionach oraz w Republice San Marino.

Jest wśród nich 29 chrześcijan i 52 muzułmanów.

Wśród uchodźców jest 10-letnia Syryjka, która nie chodzi, ponieważ została zraniona kulą w kręgosłup. Razem z rodzicami pojedzie od razu do szpitala w Turynie. Jest również sześcioro rodzeństwa w wieku od 9 do 19 lat. Ich rodzice zginęli w ataku w syryjskim mieście Hims. Przyleciało także małżeństwo lekarzy.

Sygnatariuszami porozumienia, które umożliwia bezpieczne sprowadzanie uchodźców samolotami, dzięki czemu unikają niebezpiecznej przeprawy przez morze, są wraz z rządem w Rzymie katolicka Wspólnota Świętego Idziego, Federacja Kościołów Ewangelickich i Waldensi.

Na mocy tej umowy do Włoch przybyło już 281 osób. Plan zakłada przyjęcie 1000 migrantów w ciągu dwóch lat; nie tylko tych przebywających w Libanie, ale także w Maroku i Etiopii.

Organizatorzy włoskiego mostu humanitarnego podkreślają, że powinien on być wzorem przyjmowania uchodźców także dla innych krajów europejskich.(PAP)