Podwyższenie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych oraz ustawowe uregulowanie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych – to główne postulaty osób pikietujących we wtorek przed budynkiem MZ. Manifestujący wyrażają też poparcie dla strajkujących pielęgniarek z CZD.

„Liczba pielęgniarek z roku na roku spada, chętnych do zawodu brak, za dwa lata będą największe szczyty odejść (pielęgniarek). Kto stanie przy łóżku pacjenta? Kto zagwarantuje bezpieczeństwo?” – pytał jeden z uczestników wtorkowej pikiety. Podkreślał, że celem manifestujących jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wykonujących pracę pielęgniarek oraz pacjentów i całego społeczeństwa.

Uczestnicy kilkudziesięcioosobowej pikiety trzymają transparenty m.in. z napisami: „Zdrowie prawem nie towarem”, „Najpierw ludzie, potem zyski”, „Solidarni z pielęgniarkami”. Część osób miała koszulki z napisem „Popieram pielęgniarki z CZD”. Skandowano: „Jesteśmy z wami”, „Dzisiaj wy, jutro my”, „Godne płace pielęgniarek” oraz „Panie ministrze, zapraszamy”.

Podczas manifestacji zbierano także popisy pod petycją do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o zapewnienie bezpieczeństwa w opiece nad pacjentem. „Tylko odpowiednia do stanu chorych i ich potrzeb liczba pielęgniarek i położnych zagwarantuje opiekę na właściwym i profesjonalnym poziomie” – wskazano.

W petycji wpisano też żądanie ustawowego ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które będą niezależne od decyzji dyrektorów placówek medycznych. Zaznaczono, że powinny one powstać w toku porozumienia z odpowiednimi organami organizacji pielęgniarskich oraz po przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

„Konieczne jest niezwłoczne pochylenie się nad stanem, w jakim znajduje się polskie pielęgniarstwo i położnictwo. Dalsze przedłużanie tego stanu nieuchronnie będzie prowadzić do głębokiej zapaści systemu opieki zdrowotnej i negatywnie odbije się na zdrowiu i bezpieczeństwie naszego społeczeństwa” – napisano w petycji.

Od 24 maja trwa strajk pielęgniarek w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Twierdzą one m.in., że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70 i nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. We wtorek po południu ma odbyć się kolejna tura rozmów między strajkującymi a dyrekcją placówki.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)