Michalak przypomniał słowa Korczaka, że "nie ma dzieci – są ludzie", których trzeba traktować na równi z dorosłymi, choć oczywiście z uwzględnieniem ich "innej skali pojęć, innego zasobu doświadczenia". "To takie proste i trudne zarazem" - zaznaczył.

Podkreślił, że 1 czerwca to czas radości dzieci. "Są zapraszane do audycji telewizyjnych i radiowych, rodzice przygotowują dla nich przedstawienia, dziadkowie rozpieszczają. Dorośli pozwalają im na więcej, ale przede wszystkim powinniśmy uważniej ich słuchać. To najcenniejszy prezent jaki możemy dać dzieciom. Wspólnie spędzony czas, rozmowa, spacer są bardziej wartościowe niż materialne podarunki" - napisał rzecznik.

Dodał, że 50 tys. interwencji rocznie podejmowanych przez jego biuro, liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą, dają mu szeroką perspektywę dziecięcych problemów. "Otrzymuję pełne emocji listy, w których autorzy wyrażają smutek z niedostatku miłości, szacunku, zrozumienia, a często po prostu czasu. Piszą, że nierespektowane jest ich prawo do prywatności i własnego zdania, a nawet prawa niezapisane w dokumentach krajowych i międzynarodowych wprost – do: porażki, popełniania błędów, bycia niedoskonałym, swobody i własnych wyborów" - napisał Michalak.

Jak zaznaczył mimo takich sytuacji nie można powiedzieć, iż polskie dzieci są nieszczęśliwe. "Nie, ponieważ w zdecydowanej większości otaczają je osoby, dla których są najważniejsze, które potrafią poświęcić dla nich życie" - podkreślił.

RPD zaapelował w liście o zdecydowane reagowanie, gdy dziecku dzieje się krzywda - bez względu na miejsce i okoliczności.

"W Międzynarodowym Dniu Dziecka chylę czoła przed wysiłkiem, który podejmujecie Państwo każdego dnia. Życzę przede wszystkim wielu uśmiechów na twarzach dzieci – to one pozwalają przetrwać chwile zwątpienia i dają optymizm, tak potrzebny w procesie opieki i wychowania" - napisał Michalak.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto dzieci na całym świecie. W Polsce obchodzone jest od 1 czerwca od 1952 r.

Jego inicjatorem była organizacja The International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Nie we wszystkich krajach święto jest obchodzone tego samego dnia; ONZ obchodzi swój Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (1989 r.) (PAP)