"Naszym wspólnym zadaniem jest, aby młodzi ludzie uczestniczący w ŚDM wyjechali z Krakowa i Małopolski bezpiecznie" - mówił wojewoda.

Podkreślił, że wszystkie służby przygotowują się do zabezpieczenia ŚDM. Chodzi nie tylko o miejsca uroczystości, ale także zakwaterowania i pobytu pielgrzymów, dotyczy to m.in. dworców kolejowych. Dotyczy to Krakowa, Brzegów pod Wieliczką, Częstochowy jak i Auschwitz – Birkenau czyli wszystkich miejsc, w których będzie papież Franciszek.

Wojewoda powiedział, że rząd udzieli wsparcia finansowego gminom i powiatom, w których podczas ŚDM będą przebywać pielgrzymi. Jak poinformował, Kraków ma otrzymać w sumie 18,7 mln zł. Z tej kwoty 4,2 mln zł ma być przeznaczone na organizację ruchu i wynajem oraz serwis przenośnych toalet, a 1,3 mln zł na doposażenie Straży Miejskiej i zapłatę za nadgodziny funkcjonariuszy. Kraków wnioskował o większą kwotę i liczy, że jeszcze otrzyma dodatkowe wsparcie.

Nierealny wydaje się pomysł wprowadzenia w mieście darmowej komunikacji miejskiej na czas ŚDM - jak wyliczył Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, kosztowałoby to 22 mln zł. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił dziennikarzom, że kłóciłoby się to z umowami, które miasto podpisało z Komitetem Organizacyjny ŚDM dotyczącymi płatności za przejazdy w ramach tzw. pakietu pielgrzyma oraz z tym, że część krakowian dysponuje biletami okresowymi.

Prezydent Majchrowski zapewnił podczas sesji, że podejmowane są wszelkie działania, by do minimum ograniczyć ewentualne niedogodności dla normalnego funkcjonowania miasta w tym czasie. "Skala i tryb przygotowań instytucji publicznych dla zapewnienia bezpieczeństwa mają charakter bezprecedensowy" - mówił Majchrowski. "Jestem przekonany, że dla promocji Krakowa, Małopolski, ale też całej Polski, najbliżej tygodnie będą miały wielkie znaczenie" – dodał.

Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski mówił, że przygotowania do ŚDM są bardzo intensywne. We wtorek wizytę w Krakowie zaczęli przedstawiciele Komisji Watykańskiej, a jej owocem ma być ostateczny program pobytu papieża Franciszka.

Ks. Suchodolski przypomniał, że podczas ŚDM młodzież czterokrotnie spotka się z papieżem: dwukrotnie na Błoniach i dwa razy w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Poza tym program wydarzenia będzie bardzo bogaty; zaplanowano katechezy prowadzone w grupach językowych oraz Festiwal Młodych.

Jak poinformował ks. Suchodolski, do tej pory chęć przyjazdu zadeklarowało 575 tys. osób ze 185 krajów, z czego 248 tys. przeszło do tzw. drugiej fazy, czyli wybrało i w większości opłaciło pakiety obejmujące noclegi i wyżywienie.

"Przewidujemy, że na mszy św. otwarcia ŚDM będzie ok. 500-600 tys. osób, na powitaniu papieża dodatkowo o ok. 200 tys. więcej, a na piątkowej Drodze Krzyżowej na pewno nie więcej niż milion. Dopiero kolejne pół miliona, a może 800 tys. osób - w zależności od sytuacji, którą będziemy mieli w Europie po EURO we Francji - liczymy, że zjedzie na Campus Misericordiae w Brzegach" – mówił ks. Suchodolski, podkreślając, że napływ pielgrzymów będzie stopniowy i nie tak bardzo uciążliwy.(PAP)