Gauck: Polacy potrzebują więcej czasu, by nauczyć się żyć z obcymi

26.05.2016, 18:56; Aktualizacja: 26.05.2016, 19:02
Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział w czwartek podczas Dni Katolików w Lipsku, że Polacy - podobnie jak mieszkańcy byłej NRD - potrzebują więcej czasu, aby nauczyć się żyć z obcymi, dlatego nie potrafią okazywać im miłosierdzia.
wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (16)

 • Bert(2016-05-26 20:11) Zgłoś naruszenie 151

  To miło, że Pan Gauck taki wyrozumiały, ale śpieszę mu przypomnieć, że "ugruntowaną demokrację opartą na dyskursie" to mieliśmy w Polsce już w XVI w. i trwała by do chwili obecnej , gdyby nie przymusowe przerwy wprowadzane okresowo przez sąsiadów z zachodu i wschodu. Co się tyczy współczesności, to rzeczywiście Polska nie miała afrykańskich ani azjatyckich kolonii - w odróżnieniu do Niemiec nie mamy historycznego obycia z tymi kulturami, ani żadnych MORALNYCH ZOBOWIĄZAŃ. I nie musimy też na siłę wprowadzać u siebie multi-kulti, żeby uchronić się przed falą zbrodniczego faszystowskiego szaleństwa, jakie przytrafiło się niemieckim sąsiadom. Nasze naturalne historyczne związki są ze wschodem, i dobrze żeby Pan Gauck wiedział, że przebywa u nas obecnie ok.1.000.000 Ukraińców i jakoś nie słychać, żeby były w związku z tym jakieś problemy, więc może Pan Gauck po prostu o tych obcych przybyszach w Polsce nic nie wie, kiedy bierze się za kulturowe usprawiedliwianie Polaków. Więcej pokory dla faktów, Panie Niemiec.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gauck jest przygłupem.(2016-05-26 19:49) Zgłoś naruszenie 141

  Polacy żyli z obcymi, kiedy Niemcy nie istniały nawet w planach. Nikt sobie nie wyobrażał takiego niewydarzonego stwora.

  Odpowiedz
 • Polak(2016-05-26 20:46) Zgłoś naruszenie 141

  Już żyliśmy z obcymi i źle na tym wyszliśmy, a Gauck ta pinda szwabska niech nie wciska swojego paskudnego nochala w Polskę

  Odpowiedz
 • Mark(2016-05-26 20:41) Zgłoś naruszenie 101

  Dni Katolików i Prezydent ewangelik ocenia jacy mają być katolicy w Polsce. Ciekawe. Diagnoza nieprawdziwa. Polska chce przede wszystkim nacieszyć swoim dążeniem do pełnej wolności i suwerenności. Nie przypadkowa uchwała Sejmu RP o suwerenności, czego nie rozumią Niemcy, którzy od setek lat byli wolnym państwem, wcześniej państewkami., gdy my, byliśmy przez setki lat zdani na walkę z sąsiadami o byt narodowy. W kraju szanowaliśmy obce nacje, które z czasem poczynając od Krzyżaków, zaproszonych przez księcia Mazowieckiego myślały o jednym - jak nas zdominować, jak nas podporządkować sobie, zająć nasze ziemie, dobra. Zabory 1772 -1794 to potwierdziły. 123 lata w niewoli. Teraz mamy szanse odbudowę swojej kulturowej i państwowej tożsamości i to dla Polaków, świadomych swojej historii / nie wszyscy tak myślą, zwłaszcza kosmopolici europejscy tzw. obywatele Europy, nie rozumieją, że to jest zasadniczy cel i wartość o którą warto się bić i realizować. Może za 50 lat to sie zmieni, ale teraz?

  Odpowiedz
 • POtriota(2016-05-26 21:27) Zgłoś naruszenie 91

  miłosierdzie to rodzaj luksusu, na który swego czasu nie potrafiła się zdobyć nawet "wysoce ucywilizowana" III rzesza, więc "sory, taki mamy klimat", w takim świetle wolimy być nadal barbarzyńcami i mimo wszystko żyjemy jeszcze w państwie narodowym, a poczucie ujednoliconego unijnego kołchozu jest nam jeszcze cały czas bardzo dalekie

  Odpowiedz
 • Bert(2016-05-26 20:11) Zgłoś naruszenie 81

  To miło, że Pan Gauck taki wyrozumiały, ale śpieszę mu przypomnieć, że "ugruntowaną demokrację opartą na dyskursie" to mieliśmy w Polsce już w XVI w. i trwała by do chwili obecnej , gdyby nie przymusowe przerwy wprowadzane okresowo przez sąsiadów z zachodu i wschodu. Co się tyczy współczesności, to rzeczywiście Polska nie miała afrykańskich ani azjatyckich kolonii - w odróżnieniu do Niemiec nie mamy historycznego obycia z tymi kulturami, ani żadnych MORALNYCH ZOBOWIĄZAŃ. I nie musimy też na siłę wprowadzać u siebie multi-kulti, żeby uchronić się przed falą zbrodniczego faszystowskiego szaleństwa, jakie przytrafiło się niemieckim sąsiadom. Nasze naturalne historyczne związki są ze wschodem, i dobrze żeby Pan Gauck wiedział, że przebywa u nas obecnie ok.1.000.000 Ukraińców i jakoś nie słychać, żeby były w związku z tym jakieś problemy, więc może Pan Gauck po prostu o tych obcych przybyszach w Polsce nich nie wie, kiedy bierze się za kulturowe usprawiedliwianie Polaków. Więcej pokory dla faktów, Panie Niemiec.

  Odpowiedz
 • Mark(2016-05-26 23:30) Zgłoś naruszenie 61

  Niemcy wiedzą jak traktować u siebie obcych. Zapraszają celem wykorzystania ich do roboty, jak parobków. Tym celom służy ściągnięcie arabów z Syrii, Iraku w ramach akcji "miłosierdzia". Kochamy Was i wasze ręce - do roboty marsz. Dziećmi waszymi zajmią się nasze Arbeitsamty. Już ich tak ukształtują, że zapomną o rodzinie i Bożym świecie. Będą obywatelami eurolandu. jeden problem w tym, że araby przyjechały odpocząć na socjalu. Nauka języka? A po co? Integracja kulturowa? Arabia Saudyjska zbuduje meczety, a tam już ich wykszałcą wrogości do wszystkiego co europejskie.Taki jest zamysł Osmanów tureckich, którzy od setek lat pragnęli opanować zbrojnie Europę, a na przeszkodzie stał m.in. herman Sobieski / 1683/ Teraz, spokojnie bez przelewu krwi można opanować Europę, będą do niej zaproszony przez Angelę.Oto pomysł miłosiernych Niemiaszków. Gdyby słuchali Oriany Falacii, którą niemal wyrzucono z Europy do USA za przepowiednie o Euroarabii.

  Odpowiedz
 • EWA(2016-05-27 08:31) Zgłoś naruszenie 51

  Żenujące słowa. Nie dotarło do tego pana, że może Polacy chcą w końcu żyć bez obcych - Szwedów, Niemców, Austriaków, Rosjan, Turków, bo dotychczasowe " życie z obcymi" oznaczało mordy i pożogę. "Dzięki" Szwedom Polska straciła 40 % populacji, wszystkie wojny, gdy wojska przetaczały się w kierunku wschód-zachód i odwrotnie wyniszczały Polskę, obca okupacja wyniszczała Polskę - więc niech NIemiec raczy to zrozumieć i odczepić się od Polski raz na zawsze!

  Odpowiedz
 • Mark(2016-05-26 20:43) Zgłoś naruszenie 51

  Dni Katolików i Prezydent ewangelik ocenia jacy mają być katolicy w Polsce. Ciekawe. Diagnoza nieprawdziwa. Polska chce przede wszystkim nacieszyć swoim dążeniem do pełnej wolności i suwerenności. Nie przypadkowa uchwała Sejmu RP o suwerenności, czego nie rozumią Niemcy, którzy od setek lat byli wolnym państwem, wcześniej państewkami., gdy my, byliśmy przez setki lat zdani na walkę z sąsiadami o byt narodowy. W kraju szanowaliśmy obce nacje, które z czasem poczynając od Krzyżaków, zaproszonych przez księcia Mazowieckiego myślały o jednym - jak nas zdominować, jak nas podporządkować sobie, zająć nasze ziemie, dobra. Zabory 1772 -1794 to potwierdziły. 123 lata w niewoli. Teraz mamy szanse odbudowę swojej kulturowej i państwowej tożsamości i to dla Polaków, świadomych swojej historii / nie wszyscy tak myślą, zwłaszcza kosmopolici europejscy tzw. obywatele Europy, nie rozumieją, że to jest zasadniczy cel i wartość o którą warto się bić i realizować. Może za 50 lat to się zmieni, ale teraz? To nie realne.

  Odpowiedz
 • obserwator(2016-05-27 10:32) Zgłoś naruszenie 40

  jak mu tak dobrze z obcymi to niech się cieszy, tylko niech na siłę tym dobrem nie uszczęśliwiają innych, już wiele krajów, nie tylko Polska ma ich dobroci po uszy, już w 1939 r, chcieli uszczęśliwić niemcy Europę i co z tego wyszło

  Odpowiedz
 • Mark(2016-05-26 23:31) Zgłoś naruszenie 41

  Niemcy wiedzą jak traktować u siebie obcych. Zapraszają celem wykorzystania ich do roboty, jak parobków. Tym celom służy ściągnięcie arabów z Syrii, Iraku w ramach akcji "miłosierdzia". Kochamy Was i wasze ręce - do roboty marsz. Dziećmi waszymi zajmią się nasze Arbeitsamty. Już ich tak ukształtują, że zapomną o rodzinie i Bożym świecie. Będą obywatelami eurolandu. jeden problem w tym, że araby przyjechały odpocząć na socjalu. Nauka języka? A po co? Integracja kulturowa? Arabia Saudyjska zbuduje meczety, a tam już ich wykszałcą: wrogości do wszystkiego co europejskie.Taki jest zamysł Osmanów tureckich, którzy od setek lat pragnęli opanować zbrojnie Europę, a na przeszkodzie stał m.in. herman Sobieski / 1683/ Teraz, spokojnie bez przelewu krwi można opanować Europę, będą do niej zaproszony przez Angelę.Oto pomysł miłosiernych Niemiaszków. Gdyby słuchali Oriany Falacii, którą niemal wyrzucono z Europy do USA za przepowiednie o Euroarabii.

  Odpowiedz
 • KALIF(2016-05-27 09:32) Zgłoś naruszenie 31

  „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”. hasło Romana Dmowskiego jest absolutnie uniwersalne dla wszystkich Polaków, wszystkich, którzy chcą być Polakami.POLSKA BYŁĄ ZBYT TOLERANCYJNA [CASUS KRZYŻAKÓW ]

  Odpowiedz
 • Czy pan Gauck wie, ....(2016-05-27 17:06) Zgłoś naruszenie 10

  .... że mówi o narodzie w 98 % katolickim ???

  Odpowiedz
 • Słuchaj, gałcku* jeden,(2016-05-27 16:04) Zgłoś naruszenie 10

  nikt bardziej nie wykazał się miłosierdziem niż Polak, święty Maksymilian Kolbe. I zgadnij gałcku, komu i gdzie to miłosierdzie było potrzebne? Wstydu nie macie, wy genetyczni niemieccy naziole !!! Won z naziolami z Polski i z ich kolaborantami i szmalcownikami, jak ci tutejsi nocnikarze. Precz!!

  Odpowiedz
 • Czy Polacy w ogole nauczą sie zyc z OBCYMI ?(2016-05-27 10:11) Zgłoś naruszenie 13

  Polscy "Katolicy" tez podobno CHRZEŚCIANIE ... do CHRZEŚCIANINA GAUCKA piszą ... (czytaj jw.)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie