Radni małopolskiego sejmiku zdecydowali o ustanowieniu Międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Będzie przyznawana co dwa lata za zasługi na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym. Wysokość nagrody to 100 tys. dolarów.

Za przyjęciem uchwały dotyczącej nagrody było 32 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

"Ta nagroda ma na celu promocję postaw dialogu w świecie, który w tym czasie szczególnie tego potrzebuje" - mówił podczas poniedziałkowej sesji sejmiku członek zarządu województwa Leszek Zegzda.

Jak dodał punktem odniesienia dla nagrody jest spotkanie papieża Jana Pawła II z przedstawicielami różnych religii w Asyżu. "Ludzie o różnych kulturach, o różnych miejscach zamieszkania i różnych językach mogą znaleźć punkty wspólne i mogą się porozumiewać. (…) Chcemy, żeby ta nagroda województwa małopolskiego przyczyniła się do podkreślenia na arenie międzynarodowej tożsamości Małopolski i wyjątkowości jej dziedzictwa intelektualnego, w którym najmocniejszym znakiem i symbolem jest postać Jana Pawła II" - podkreślił Zegzda.

Dodał, że jest to hołd dla Jana Pawła II, a z drugiej strony szansa na wypromowanie Małopolski jako miejsca dialogu i porozumienia. Podkreślił, że nagroda ma łączyć a nie dzielić i zapewnił, że regulamin nagrody będzie jeszcze analizowany i jeśli zajdzie potrzeba uzupełniany.

Nagroda ma być także formą upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży 2016, które odbędą się pod koniec lipca w Krakowie.

Z inicjatywą jej ustanowienia wystąpił Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, a pomysł poparł metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Nazwa nagrody "Veritatis Splendor" ("Blask prawdy") to nawiązanie do encykliki Jana Pawła II ogłoszonej w sierpniu 1993 r. dotyczącej moralnego nauczania Kościoła. Papież podkreślił w tym dokumencie nierozerwalny związek między wiarą i moralnością oraz między wolnością i prawdą.

Nagrodą będą honorowane osoby otwarte na inne kultury, przezwyciężające stereotypy, działające na rzecz tolerancji, dialogu międzykulturowego, solidarności, sprawiedliwości, poszanowania praw człowieka oraz umiejętnie przekształcające sytuacje konfliktowe we współpracę i współdziałanie.

Laureata wyłoni co dwa lata kapituła nagrody spośród zgłoszeń nadesłanych przez osoby prywatne i instytucje. Nagrodę będzie mógł otrzymać tylko jeden laureat i tylko raz.

W skład kapituły powołanej przez zarząd województwa wejdzie 13 autorytetów z międzynarodowych środowisk intelektualnych, społecznych i kultury, powołanych przez zarząd województwa małopolskiego. Członek kapituły swoją funkcję będzie pełnił honorowo przez cztery lata. (PAP)