statystyki

Sześć zaskoczeń po sześciu miesiącach rządu

18.05.2016, 07:40; Aktualizacja: 18.05.2016, 10:26
Premier Beata Szydło

Pół roku PiS zapamiętamy m.in. ze stylu sprawowania władzy, tempa i konsekwencji wprowadzania zmian oraz reformy 500 plus.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

W pierwszym półroczu rządu Beaty Szydło całkiem nieźle radziły sobie ministerstwa rodziny i pracy, finansów, sprawiedliwości, skarbu oraz edukacji, średnio msw, resort rozwoju i cyfryzacji i raczej źle cała reszta.

Pół roku PiS zapamiętamy m.in. ze stylu sprawowania władzy, tempa i konsekwencji wprowadzania zmian oraz reformy 500 plus.

1 Szybkie tempo wprowadzania zmian ustawowych. Żaden z gabinetów w ciągu 27 lat, łącznie z rządem Tadeusza Mazowieckiego, nie miał takiego startu. Rząd Beaty Szydło powstał w połowie listopada, a do końca roku Sejm zdążył przyjąć 28 ustaw. Poprzednicy w ciągu dwóch miesięcy uchwalili ich kilka, najwyżej kilkanaście. Podobne tempo miał rząd Leszka Millera, ale dotyczyło to nie wprowadzania nowych rozwiązań, lecz dużego programu cięć budżetowych związanego z gospodarczym spowolnieniem. Uboczny efekt to kłopoty z jakością uchwalanego prawa.

2 Wojna o Trybunał Konstytucyjny. Choć PiS protestował w zeszłym roku, gdy PO zmieniała w poprzedniej kadencji ustawę o trybunale, a nawet ją zaskarżył, to zapewne mało osób spodziewało się, że w nowej kadencji kwestia TK stanie się podstawową osią podziału politycznego. PiS przy pomocy prezydenta nie dopuścił do pracy w trybunale sędziów wybranych w poprzedniej kadencji, a na ich miejsce wybrał własnych. Od kilku miesięcy trwa pat w tej sprawie, a konsekwencje to wzrost siły opozycji, konflikt z dużą częścią środowiska prawniczego oraz pogorszenie wizerunku Polski za granicą, czego efektem jest postępowanie Komisji Europejskiej czy kłopoty z oceną Polski przez agencje ratingowe.

3 Udana reforma 500 plus. Choć program świadczenia wychowawczego ma swoich zwolenników i przeciwników, to trudno nie zauważyć, że pierwszy raz tak obszerny i kosztowny projekt adresowany do tak dużej grupy osób wprowadzony został niemalże z marszu. W niespełna pół roku rozpoczęły się pierwsze wypłaty, a rodziny złożyły 2,5 mln wniosków. Skutki dotyczące wpływu na sytuację materialną rodzin czy rynek pracy poznamy w tym roku. Natomiast czy program faktycznie spełni główny cel, czyli zwiększy dzietność, dowiemy się zapewne pod koniec tej kadencji.

4 Nadrobienie unijnych zaległości. Zmiana władzy w Polsce przypadła na końcówkę wydawania pieniędzy z ostatniej unijnej perspektywy. Stało się to automatycznie jednym z głównych działań rządu. W momencie zmiany władzy zagrożone było wydanie 9 mld euro, teraz – jak informuje wicepremier Mateusz Morawiecki – ta kwota zmalała do 3–4 mld zł. Jednocześnie rząd nadrabiał zaległo ści w przyjmowaniu unijnego prawa: w momencie przejęcia władzy zaległych było 30 ustaw, co groziło karami lub – jak w przypadku prawa wodnego – mogło wstrzymać finansowanie projektów z unijnych pieniędzy. Rządowi udało się przyjąć 18 projektów ustaw.

5 Styl działań politycznych – bezkompromisowość. Wynik wyborów umożliwił PiS samodzielne rządy i pozwolił nie zwracać uwagi na opozycję. Z jednej strony to okazywanie stanowczości podoba się elektoratowi PiS, z drugiej – często jest odbierane jako arogancja przez pozostałą część wyborców.

6 Karuzela kadrowa. Choć zmiana władzy zawsze oznacza wymianę obsady w administracji czy agendach podległych rządowi, to mało kto się spodziewał, że będzie ona tak szeroka. W niektórych instytucjach, jak w prokuraturze czy służbie cywilnej, przybrała formę niemal rewolucji. Prokuratura po wprowadzeniu zmian przez PiS to zupełnie inna instytucja, a służba cywilna została zmieniona w znacznym stopniu

Ministerstwo Finansów


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Prośba(2016-05-18 11:35) Zgłoś naruszenie 112

  Pani Premier -list do Pani w sprawie POsłanki Krzywnos. -zwracamy się do Pani w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na „krzywego ryja” wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.czyli 52 lata pracy.

  Odpowiedz
 • ????(2016-05-18 11:26) Zgłoś naruszenie 82

  ...a ja bym proponował aby Urzędy zajęły się odmładzaniem bezrobotnych po 40 latach pracy i to kiedyś zatrudnianych w szkodliwych i nieb warunkach pracy okradzionych wstecznie z należnego Im wieku emerytalnego przez bande POlitycznych złodziei wespół z przestępcami sądowymi ":Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.---” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących ", a co zrobił z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. ---Oni żyją w strachu ,spracowani ,przerażeni,często chorzy -chodzą do pracy gdyż wiedzą że jak się przyznają do swoich dolegliwości to stracą środki do życia ! i ----------: ."spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat (na 60 lat zycia) powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski ,Tusk Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. --a Ilu jest takich już bez pracy????tylko w ubiegłym roku bezrobocie wśród 60 latków wzrosło o 8%

  Odpowiedz
 • jest nieźle(2016-05-18 22:34) Zgłoś naruszenie 12

  Wydaje się pierwszy taki rząd, po PRL, który chce dużo dobrego dla Polski zrobić. Oczywiście opór materii jest wielki. na pewno nie wszystko idzie idealnie ale na razie trzymam kciuki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie