Nie będzie zażalenia prokuratury na decyzję o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego. Krakowska prokuratura poparła decyzję sądu w tej sprawie. Reżyser jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej od 1977 roku. Prawie miesiąc temu krakowski sąd, który rozpatrywał wniosek Stanów Zjednoczonych o wydanie reżysera, uznał że ekstradycja jest niedopuszczalna.

Zarówno obrońcom, jak i polskiej prokuraturze przysługiwało odwołanie od tego postanowienia. Adwokaci Polańskiego nie złożyli zażalenia. Takiej decyzji nie podjęła też prokuratura. Dlatego postanowienie sądu o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego - po uprawomocnieniu się - będzie ostateczna.

W styczniu Prokuratura Okręgowa w Krakowie wystąpiła do tamtejszego Sądu Okręgowego w Krakowie z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie dopuszczalności wydania Romana Polańskiego władzom amerykańskim. Podstawą wystąpienia z powyższym wnioskiem był wniosek władz amerykańskich o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję wymienionego w oparciu o dołączone do wniosku dokumenty.

Na tym etapie postępowania ekstradycyjnego po przesłuchaniu poszukiwanego i zapoznaniu się z przedstawioną przez stronę amerykańska dokumentacją, prokurator nie miał podstaw do zajęcia odmiennego stanowiska.
W toku toczącego się postępowania ekstradycyjnego Sąd Okręgowy w Krakowie uzupełnił materiał dowodowy, w tym o przesłane przez władze amerykańskie i szwajcarskie dodatkowe dokumenty, dopuścił też dowody zawnioskowane przez obrońców Romana Polańskiego, a także przeprowadził dowody z urzędu.

Analiza materiału dowodowego zgromadzonego w tej sprawie przez Sąd Okręgowy w Krakowie, a także analiza treści uzasadnienia orzeczenia tego sądu z 30 października pozwala uznać stanowisko sądu o odmowie wydania Romana Polańskiego władzom amerykańskim za słuszne - czytamy w komunikacie prokuratury.

Uzasadnienie postanowienia Sądu bardzo obszerne i szczegółowe w treści, zawiera wyczerpujące ustalenia dotyczące stanu faktycznego sprawy, kompletne wskazanie podstaw prawnych rozstrzygnięcia, a także w sposób logiczny przedstawia tok rozumowania i wnioskowania sądu. Prokuratura nie znalazła podstaw do formułowania zarzutów w zakresie naruszenia przy procedowaniu przez sąd w tej sprawie zarówno prawa materialnego, procesowego, nie znalazła również błędów w jego ustaleniach faktycznych.

Decyzja prokuratury nie kończy sprawy Romana Polańskiego - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. Dziś śledczy z Krakowa poinformowali, że nie złożyli zażalenia na postanowienie sądu o niedopuszczalności ekstradycji reżysera do Stanów Zjednoczonych. Przez to postanowienie sądu jest prawomocne, ale od prawomocnej decyzji przysługują jeszcze specjalne środki
odwoławcze.

„Zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego chodzi o skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego”- tłumaczy IAR Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Taką skargę może wnieść minister sprawiedliwości, Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokurator Generalny - dodaje Janusz Hnatko. Aby Sąd Najwyższy rozpatrzył skargę, musi ona wpłynąć w ciągu pół roku.
Roman Polański ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości za gwałt na nieletniej. Miesiąc temu krakowski sąd, który rozpatrywał wniosek Stanów Zjednoczonych o wydanie reżysera uznał, że ekstradycja jest niedopuszczalna.