Szef MSWiA zapowiada starania o przywrócenie zlikwidowanych w ostatnich latach posterunków Straży Granicznej. Wzmocnienie granic zewnętrznych Unii było jednym z ustaleń piątkowego spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych, zwołanego po zamachach terrorystycznych w Paryżu. Mariusz Błaszczak mówił w radiowej Jedynce, że bezpieczeństwo Polaków jest priorytetem rządu.

"Nie zrobimy niczego, co powodowałoby ryzyko dla bezpieczeństwa" - podkreślił. Mariusz Błaszczak zaznaczył, że zgodnie z ustaleniami z Brukseli, kontroli na granicach będą mogli być poddawani też obywatele krajów UE. To do Straży Granicznej będzie należała ocena, czy takie kontrole będą prowadzone.

W piątek na spotkaniu w Brukseli unijni ministrowie spraw wewnętrznych zgodzili się w sprawie zaostrzenia kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. To ma pomóc skuteczniej walczyć z terroryzmem. Kontrolom będą podlegać wszyscy - zarówno obywatele krajów członkowskich, jak i tych spoza Unii, którzy przylatują bądź wjeżdżają do Wspólnoty.

By wdrożyć tę decyzję, konieczna będzie zmiana kodeksu Schengen, a propozycję w tej sprawie ma przygotować Komisja Europejska. W ramach skutecznej walki z terroryzmem unijne kraje postanowiły też przyspieszyć prace nad wymianą informacji dotyczących pasażerów linii lotniczych. Analiza historii przelotów ma pomóc policji w wykrywaniu osób podejrzanych o terroryzm.

Przepisy blokowane są od kilku lat, bo obrońcy swobód obywatelskich nie chcą się zgodzić na gromadzenie tych danych w specjalnej bazie.