Co będzie z Polską po wyborach? Zagranica już analizuje i pisze scenariusze

autor: Jakub Kapiszewski22.10.2015, 07:08; Aktualizacja: 22.10.2015, 09:31
wybory

Względem perspektywy objęcia rządów przez PiS umiarkowanym optymistą jest Derek Mix z Biura Analiz Kongresu USAźródło: ShutterStock

Koncentrują się one głównie na oczekiwanych korektach w polityce zagranicznej. Oraz na nowych partiach aspirujących do Sejmu.

Eksperci zachodnich think tanków nie kreślą czarnych scenariuszy związanych z przewidywanym przejęciem władzy przez PiS. A Brytyjczycy starają się wręcz oszacować korzyści dla Londynu, które mogą z tego wynikać. Obserwatorzy są zgodni, że PO cierpi z powodu zmęczenia elektoratu ośmioletnimi rządami jednej partii. Wiele opracowań początku spadku notowań partii rządzącej upatruje w „Waitergate”. – Zwłaszcza młodzi wyborcy postrzegają Platformę jako partię oderwaną od rzeczywistości i problemów zwykłych ludzi, która dodatkowo jest targana skandalami. Przykładem jest chociażby afera taśmowa, która wywołała oburzenie cynizmem, z jakim omawiane są państwowe sprawy nieparlamentarnym językiem – pisze na blogu London School of Economics and Political Science Aleks Szczerbiak z Uniwersytetu w Sussex.

– Kraj znajduje się pod wpływem fali populizmu, jaka zalewa całą Europę – podsumowuje nastroje nad Wisłą Corinne Deloy w analizie dla francuskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Analitykom nie umknęła również wyborcza strategia PiS, która zakłada zmiękczenie przekazu kierowanego do wyborców, a także ekspozycję kandydatki na premiera Beaty Szydło kosztem przewodniczącego ugrupowania. – Nad jej kandydaturą krąży jednak pytanie: czy będzie w stanie działać niezależnie? – pyta Christian Schmitz z Fundacji Konrada Adenauera. I przytacza przykład Kazimierza Marcinkiewicza.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • boo(2015-10-22 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    PIS nie wygra i nie ma co spekulować, mamy mądre społeczeństwo a propaganda PIS na niewiele się zda, pamiętamy i nie wybaczamy PIS.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie