statystyki

Pomoc po polsku: MSW blokuje fundusze dla uchodźców

autor: Maciej Miłosz29.09.2015, 07:48; Aktualizacja: 29.09.2015, 07:58
Uchodźcy

Uchodźcyźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: PATRICK PLEUL

Rozdysponowanie 30 mln zł dla organizacji pozarządowych było przekładane już trzy razy. Od trzech miesięcy nie mają za co realizować swoich działań.

W Polsce większość pracy przy integracji imigrantów, w tym także uchodźców, wykonują organizacje pozarządowe ze środków, które rozdysponowuje m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Poprzednia perspektywa finansowa, w której stowarzyszenia i fundacje mogły pozyskiwać pieniądze na ten cel, skończyła się pod koniec czerwca. – Rozmowy na temat nowego źródła finansowania – Funduszu Azylu, Migracji i Integracji – zaczęły się jeszcze w czerwcu 2014 r. Jesienią ubiegłego roku przedstawiciele organizacji zaczęli się dopytywać w MSW, jak będą wyglądały nowe procedury pozyskania środków. Całą jesień nikt się nie chciał z nami spotkać – mówi nam osoba od lat związana z organizacjami pracującymi z migrantami. – Po liście protestacyjnym do wiceministra spraw wewnętrznych Piotra Stachańczyka w marcu łaskawie urzędnicy zgodzili się na spotkania, które odbyły się w kwietniu – opowiada nasz rozmówca. Pierwsze spotkanie odbyło się z departamentem polityki migracyjnej, urzędnicy chcieli się dowiedzieć, jakie plany mają stowarzyszenia i fundacje. Problem w tym, że takie plany można robić, jeżeli zna się finansowanie, a te informacje MSW przekazało dopiero... tydzień później.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

 • MNJ(2015-09-30 07:15) Zgłoś naruszenie 00

  Sprytne NGOsy już wyczuły żniwa. I usta pełne frazesów o moralności, człowieczeństwie etc.
  Na razie nie wiemy czy to uchodźcy, może migranci. Migrantom ekonomicznym pomoc dla uchodźców im nie przysługuje.
  Natomiast w interesie rozmaitych organizacji jest nazwanie maksymalnej liczby ludzi uchodźcami i przetrzymanie ich w Polsce, a nie odesłanie do kraju pochodzenia. Im więcej mają "uchodźców", tym więcej kasy dla organizacji i jej personelu.

  Odpowiedz
 • wewe(2015-09-29 09:13) Zgłoś naruszenie 00

  Dlatego nawet ta garstka ludzi jaka ma do nas przybyć wymaga nakładów finansowych ze strony unii, nie ma już argumentów że zjedzą nasze pieniądze bo ich zwyczajnie nie ma. Premier Kopacz to zapewne naświetliła w PE i to nas uratowało przed najazdem masy imigrantów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie