Clapham: O stawie, greckiej tragedii i Clincie Eastwoodzie

autor: Timothy Clapham10.07.2015, 07:41; Aktualizacja: 10.07.2015, 10:11

Wczesnym rankiem siedzę na niewielkim pomoście przy stawiku w Stręgielku na Mazurach. Świeci słońce, w wodzie krzątają się rybki, latają ważki, nad wodą pochylają się wierzby, w ich gałęziach śpiewa wiatr, gdzieś w oddali przejeżdża samochód. Zaczynam wczytywać się w „Teorię sprawiedliwości” Amartyi Sena, laureata ekonomicznego Nobla z 1998 r. Praca Indusa nie jest zbyt oczywistym wyborem na wakacje, ale mam sporo czasu do wieczora – a wtedy nadrobię zaległości i obejrzę kilka klasycznych filmów z Clintem Eastwoodem.

Na chwilę się odrywam od książki i zaglądam do gazety. „Grecka gospodarka jest bliska załamania, brakuje żywności i leków” – głosi nagłówek „Guardiana”. WiFi to dobra rzecz, ale przez internet gwałtownie wracam do rzeczywistości.

Czy to prawda? Czy w najbogatszym bloku gospodarczym świata, w którym celem wszelkich działań i ustaw jest solidarność i zacieśnienie relacji między ludźmi, może dojść do takiej sytuacji? Może w Afryce, może w biedniejszej części Dalekiego Wschodu, ale w UE?

To prawda, że rząd Grecji manipulował statystykami i pożyczał więcej, niż powinien. Kraj miał rozdmuchaną biurokrację i ogromny przerost zatrudnienia w państwowych spółkach, a większość instytucji działała źle. Państwo dołączyło do niezbyt udanego sojuszu walutowego, czego nie powinno było robić. Wejście do strefy euro pozbawiło Grecję kilku kluczowych mechanizmów ekonomicznych, w tym własnej polityki monetarnej i możliwości dewaluacji waluty pozwalającej dostosować się do sytuacji, w której kraj znalazł się obecnie: ogromnych długów, których nie może spłacić, i systemu emerytalnego, na który jej nie stać. Za swoje pomyłki Grecja zapłaciła wzrostem bezrobocia i spadkiem PKB o 25 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie