Biskupi będą dziś wybierać nowego rzecznika prasowego Episkopatu Polski. To jeden z punktów rozpoczynającego się w Warszawie dwudniowego zebrania tego gremium.

Nowy rzecznik powinien być wybrany już dziś. Nie wiadomo jednak, czy biskupi przedstawią go od razu, czy dopiero jutro. Ksiądz Józef Kloch, który jest rzecznikiem od dwunastu lat, mógłby nim być nadal, jednak poprosił o zmianę.

"Skończyła się moja kadencja, uważam, że dwanaście lat to dużo czasu" - mówi. Teraz pozostanie wykładowcą na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zamierza kontynuować tam wykłady o mediach.

Dziś na medialnej liście następców księdza Józefa Klocha są księża Maciej Szczepaniak, Dariusz Kowalczyk i Krzysztof Podstawka. Oficjalnie, żaden z biskupów tej listy nie potwierdza.
"Przede wszystkim Kościół musi zmienić język, jakim rozmawia ze społeczeństwem" - mówi IAR doktor Tomasz Wiśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego filozof i publicysta religijny. Chodzi mu o mówienie o nauce Kościoła rzymskokatolickiego językiem chrześcijańskiej miłości bliźniego i przyjaźni, ze zrozumieniem świata, który nas otacza. "Franciszek szuka takiego nowego języka" - mówi.


Doktor Monika Przybysz z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podkreśla, że dziś wiele osób kieruje się tym, co media mówią na dany temat. Dlatego Episkopat na pewno nie może rezygnować z obecności w prasie radiu, telewizji i internecie.

Kościół ma przecież do zaoferowania najważniejszą wiadomość na świecie, Ewangelię - mówi. Oprócz wyboru nowego rzecznika prasowego biskupi zajmą się też sprawą ubóstwa w Polsce. Opinie na ten temat przedstawią: profesor Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej, profesor Tadeusz Kamiński z UKSW i ksiądz doktor Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.