Sprawę wykryła polonijna gazeta "Nowy Dziennik" z Nowego Jorku. Poinformowała ona o wszystkim ambasadę Polską w Waszyngtonie oraz na swoich łamach opublikowała artykuł na ten temat. "Jeszcze nie ucichł skandal po wystąpieniu szefa FBI, który oskarżył Polskę o współudział w Holokauście, a na wierzch wychodzi kolejny przypadek oczerniania Polski. Tym razem największy amerykański producent zabawek Mattel w edukacyjnej grze uczy dzieci o "nazistowskiej Polsce" - pisze "Nowy Dziennik".

Wiadomo, że sprzedano już trzy miliony egzemplarzy tej gry. Określenie "nazistowska Polska’" znalazło się w grze karcianej Apple. Polega ona na tym, że rywalizujące dzieci mają łączyć karty, na jednych jest hasło, na innych - definicje. Emocje wywołuje jedna z kart. Można na niej przeczytać, że film Stevena Spielberga ‘’Lista Lista Schindlera" opowiada o przedsiębiorcy, który uratował około tysiąca żydów z nazistowskiej Polski.

Polska ambasada w Waszyngtonie natychmiast podjęła interwencję w tej sprawie u prezesa koncernu produkującego grę. Wezwano koncern do korekty określenia - jak napisano w wydanym komunikacie - "całkowicie niezgodnego z prawdą historyczną i godzącego w dobre imię naszego kraju". Ambasada czeka teraz na odpowiedź firmy Mattel w tej sprawie.

Schetyna o "Nazi Poland"

Grzegorz Schetyna ostro o zwrocie "nazistowska Polska", który pojawił się na jednej z kart w popularnej grze "Apples to Apples". Szef MSZ przekonywał, że w tej sprawie konieczna jest szybka i zdecydowana reakcja, która już - jak mówił Schetyna - staje się faktem. "Jest list ambasadora Polski w Waszyngtonie, kontaktujemy się z firmą. Zażądaliśmy już wycofania tej gry i skorygowania jej programu. Organizujemy też akcję na Twitterze, która ma być wspólnym, solidarnym protestem, żeby ta gra została wycofana z obiegu. Jeśli ta akcja będzie wspólna i na dużą skalę, to wydaje mi się, że powinna przynieść skutek" - powiedział minister.

Schetyna zapowiedział też, że w przyszłości Polska będzie stanowczo reagować na tego typu stwierdzenia i wypowiedzi.

MSZ zachęca do protestu na Twitterze ws. "nazistowskiej Polski"

Tymczasem MSZ zachęca też do protestu na Twitterze w sprawie zwrotu "nazistowska Polska", który pojawił się na karcie w grze edukacyjnej "Apples to Apples". W ten sposób chce zmusić koncern Mattel do wycofania edycji gry, zawierających kartę z tym sformułowaniem.

Ministerstwo prosi o śledzenie profilu GermanNaziCamps, na którym do tej pory pojawiały się informacje o wykorzystywaniu przez dziennikarzy wyrażenia "polskie obozy koncentracyjne". Aby wziąć udział w proteście przeciwko użyciu przez koncern Mattel zwrotu "nazistowska Polska", wystarczy w poście napisać kilka słów sprzeciwu od siebie, a następnie oznaczyć go tagiem "#Apples2Apples".

Odpowiedzi koncernu Mattel na razie nie ma.