statystyki

Kolejka na Kasprowy sprzedana bez konsultacji. Polska debata publiczna nie istnieje

autor: Maciej Miłosz15.02.2015, 10:30
góry, tatry, Kasprowy Wierch, kolejka

Warto również zastanowić się nad rolą, jaką w układance wokół PKL odegrały cztery podhalańskie samorządy, które reprezentują społeczność lokalną.źródło: ShutterStock

Wszelkie lamenty na temat sprzedaży prywatnemu inwestorowi kolejki linowej na Kasprowy są co najmniej dwa lata spóźnione. To dobry przykład pokazujący, jak u nas nie funkcjonuje debata publiczna.

Kasprowy w obcych rękach – to hasło połączyło „Gazetę Wyborczą” i tygodnik „Do Rzeczy”. Wybuch ogromnego niezadowolenia z prywatyzacji Polskich Kolei Linowych jest związany z tym, że w styczniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zgodziło się na „przejęcie ziemi przez cudzoziemców”. Warto podkreślić, że była to formalność. – Nasza decyzja jest konsekwencją działań gmin podhalańskich, które współtworzyły spółkę Polskie Koleje Górskie – tłumaczy nam Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa MSW. – Minister spraw wewnętrznych wydał decyzję po zasięgnięciu opinii MON, resortu rolnictwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i wojewody małopolskiego. Nie mieliśmy żadnych podstaw prawnych, by tego nie zrobić – dodaje urzędniczka.

By zrozumieć zawiłości tej sytuacji, trzeba się cofnąć w czasie. W grudniu 2012 r. Polskie Koleje Państwowe rozpoczynają proces prywatyzowania należących do nich Polskich Kolei Linowych (PKL), operatora m.in. kolejki na Kasprowy Wierch. – Liczymy na zainteresowanie inwestorów, które przełoży się na sfinalizowanie transakcji z korzyścią dla spółki oraz jej pracowników, PKP SA, społeczności lokalnych oraz ruchu turystycznego w regionie – deklarował Jakub Karnowski, prezes Grupy PKP. Oto fragment komunikatu prasowego PKP z końca 2012 r.: „PKL zarządza infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Międzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy oraz Krynicy. W 2011 r. osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów. PKL jest w grupie spółek należących do Grupy PKP, przeznaczonych do prywatyzacji”.

Potem wydarzenia potoczyły się, jak na nasze realia, nad wyraz szybko oraz sprawnie. Jednym z głównych wrogów podhalańskiej opinii publicznej stała się spółka Tatra Mountain Resorts, która po słowackiej stronie Tatr poczyniła wielkie inwestycje (zawiaduje m.in. ośrodkiem narciarskim na Chopoku). Hasło „Nie oddamy naszych gór” bardzo się góralom spodobało. Co ciekawe, nie pobudziło do dyskusji na temat tego, czy lepiej w góry inwestować, czy może zostawić pewne obszary bez ingerencji człowieka. Debata, o ile można tak to nazwać, sprowadziła się do prostej dychotomii: swój, czyli dobry, i obcy, czyli zły.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (13)

  • andrzej123(2015-02-16 02:01) Zgłoś naruszenie 70

    Obawiam się , ze bardzo ciężko będzie się dowiedzieć, jacy Polacy, może nawet górale za tym stoją
    Ale jest wyjście - kolejka jest w Polsce i od Polaków zależy, czy i jakie dochody ta kolejka będzie przynosić;.
    Może wystarczy zwykły bojkot?

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2015-02-15 13:10) Zgłoś naruszenie 50

    Myślę - wobec tego - że gdyby sprawę potencjalnych nieprawidłowości w procesie prywatyzacji PKL prowadziła rzeczywiście polska i niezależna prokuratura to z pewnością niemal 100% ów proces byłby uznany za kryminogenny...

    Ale cóż... Polska pod rządami PO-PSL traci powoli resztki jakiejkolwiek własności. Cały czas jest atak na polskie lasy a tym samym i wody, od maja 2016 roku można będzie swobodnie sprzedawać podmiotom zagranicznym naszą ziemię (Orban stworzył prawo zabezpieczające węgierskie interesy - sic!), niszczy się górnictwo i zniszczyło niemal już cały polski przemysł... Niedługo zapewne pozbędziemy się polskich gór, jezior i rzek a także naszych zasobów... Przykre, ale prawdziwe...

    Jeszcze chwila a polskie zostaną nam jedynie " Polskie Obozy Koncentracyjne''

    Odpowiedz
  • hanut(2015-02-15 20:14) Zgłoś naruszenie 30

    Pazerni górale, najpierw pitu-pitu góry w polskich rękach, a potem po cichu sprzedali kolejkę, istne goralenvolk, dla mnie żenada.

    Odpowiedz
  • turysta(2015-02-16 13:45) Zgłoś naruszenie 10

    W Tatrach z charakterem ino się piwo zostało !

    Odpowiedz
  • tutejszy(2015-02-15 14:48) Zgłoś naruszenie 10

    dziadek Franek ma racje ja jeszce po sprzedarzy co można spróbował spienięrzyć budowle KK a to pozwoliłoby na przetrwanie kolejnej kadencij

    Odpowiedz
  • Czas na wiosne obalic rzad przestepcow (UJ Krakow)(2015-02-15 14:55) Zgłoś naruszenie 11

    A kandydat na Prezydenta Polski doctor Andrzej Duda ostatnio ostrzegal przed 'sprzedaza" kolei linowych,bronil ,dlatego przestepcy lewacko-liberalnych bandziorow przyspieszyli oddanie w obce lapy.
    Jezeli na wiosne ludzie sie nie zorganizuja,nie pogonia tych zntynarodowych lajdakow,to naprawde dokoncza rozpad Polski.Nie wie co sie stalo z mozgami ludzi,ze taka hipnoza,czyby przed smiercia ? Nie wierze,bo wierze,ze sa jeszcze Polacy,ktorzy wyrwa Polske lap tych przestepcow !

    Odpowiedz
  • filologini(2015-02-15 17:55) Zgłoś naruszenie 10

    Kto wziął w kieszonkę? W takich okolicznościach debaty publiczne nie są mile widziane. Brak przejrzystości sprzyja przekrętom.

    Odpowiedz
  • Jednak czesc Polakow dala POkluc swoje mozgi (UJ)(2015-02-15 10:57) Zgłoś naruszenie 10

    A Polacy dalej w hipnozie,gdy codziennie Polske przejmuja wrogowie,oczywiscie za POsrednictwem lewacko-liberalnych przestepcow POlszewikow,PSL (Przestepcza Spolka Lewacka),SLD (PZPR),Palikociarnie.
    Wstyd mi za czesc moich rodakow z POdziurawionymi propaganda mozgami.
    Najbardziej haniebna niewola,to dobrowolna niewola, a taka zgotowali nam przestepcy przy udziale zwolennikow z POklutymi mozgami

    Odpowiedz
  • Kolesiostwo...(2015-02-15 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    ...i prywacizna.

    Odpowiedz
  • Hutnik(2015-02-15 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    POLACY to b.dzielny naród wolą zginąc w walce niz zyc na kolanach . Ta lichwiarsko -złodziejska klika
    sługusów te remizowe baletnice i ci cwaniaczki z sejmu sprzedają nam sznur, jestem przekonany ze przyidzie
    taki czas, ze dotrze do ich wrednych zapasionych ********* ze sznur na dwa konce.

    Odpowiedz
  • zibi(2015-07-27 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    ********** !

    Odpowiedz
  • izydor konkel(2015-12-06 13:45) Zgłoś naruszenie 01

    A może ktoś napisać, czy się coś pogorszyło? Co mnie, turystę placacego za bilet obchodzi kto czerpie zyski z kolejki?

    Odpowiedz
  • sf(2018-06-07 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Milelo pare lat i jak widac sprzedaz kokejki byla podyktowana prywatnym nabijaniem kasy. Rzody PIS wlasnie chca odkupic kolejke za 500mln zl.

    Odpowiedz