Szef rządu spotkał się wczoraj z komisarzem UE do spraw energii Guentherem Oettingerem, rozmawiał też telefonicznie z premierem Portugalii. W ostatnich dniach podjął temat unii energetycznej podczas spotkań m.in. z kanclerz Niemiec, prezydentem Francji oraz premierem Hiszpanii. 

Donald Tusk przekonuje, że dotychczasowe działania w kierunku budowy unii energetycznej są satysfakcjonujące, mimo iż nawet w Polsce niektórzy uznawali ten projekt za nierealny. Dodał, że w Europie Polska ma już samych sojuszników w sprawie unii energetycznej, choć - jak przyznał premier - nie wszyscy podchodzą do tej kwestii z równym entuzjazmem. "Z całą pewnością Polska przeforsuje większość tych rozwiązań, które proponujemy" - zapewnił Donald Tusk.

Premier zaprezentował europejskim partnerom plan uniezależnienia Wspólnoty od dostaw gazu z Rosji. Donald Tusk w swoim pakiecie proponuje 6 elementów: rehabilitację węgla, dywersyfikację dostaw, wspólne zakupy gazu, wykorzystanie gazu łupkowego, finansowanie instalacji przez Wspólnotę oraz opracowanie planu awaryjnego.