Polacy przestają chodzić na msze - taki wniosek można wyciągnąć z przedstawionych w siedzibie Episkopatu Polski danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego i Głównego Urzędu Statystycznego. Obie instytucje opublikowały Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1991 -2011.

W kraju, gdzie zdeklarowanymi katolikami jest ponad 90 procent Polaków, na niedzielną msze chodzi 40 procent wiernych. Sen z powiek Kościoła spędza także wzrastająca liczba próśb o unieważnianie małżeństwa.

Mamy na pewno do czynienia z kryzysem małżeństwa i kościół musi znaleźć na to jakieś rozwianie - podkreśla ksiądz Wojciech Sadłoń.

W 2010 roku przed sądami kościelnymi w Polsce toczyło się pond siedem tysięcy spraw o unieważnienie małżeństwa.

Trzeba poprawić, jakość kościelnych kursów przedmałżeńskich - taką receptę na tą niechlubną statystykę daje sekretarz Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak.

W ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się struktury Kościoła katolickiego w Polsce, powstało wiele nowych diecezji. Obecnie jest ich 44. Z założenia parafia ma być jak najbliżej wiernych.

Zaprezentowane dane pokazują, że bardziej religijne są kobiety. Znacząca rolę wiara odgrywa w małych miastach i na wsiach.