Prezydent uczulił nowych ministrów na kwestię kryzysu demograficznego i bezrobocia

10:36
Nominacje z rąk Bronisława Komorowskiego odbierze dziś czworo ministrów - Maciej Grabowski, Joanna Kluzik-Rostkowska, Andrzej Biernat oraz Mateusz Szczurek. Dotychczasowa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przejmie dodatkowo kompetencje ministra transportu i odbierze nominację na wicepremiera.
10:39
Prezydent zaczął od odwołania ministrów: Michała Boniego, Jana Vincenta Rostowskiego, Barbary Kudryckiej, Marcina Korolca, Joanny Muchy, Elżbiety Bieńkowskiej, Sławomira Nowaka, Krystyny Szumilas,
10:39
Do rządu weszło też dwoje eurodeputowanych - Lena Kolarska-Bobińska i Rafał Trzaskowski. Ich zaprzysiężenie odbędzie się 3 grudnia, ponieważ muszą wygasić mandaty w Parlamencie Europejskim.
10:40
Częściowo odmieniony gabinet zbierze się na posiedzeniu o 13-tej. W porządku obrad tylko 2 punkty: nowelizacja kodeksu wyborczego oraz projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 - 2020.
2013-11-27 10:48:49
O wyzwaniach dla nowej minister edukacji mówi prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej

Cały system powinien być na tym skoncentrowany, bo bardzo często narzekamy, że uczenie w szkole jest nieciekawe, a szkoła bardziej uczy do egzaminów niż do życia. Szkoła powinna powodować, że młodzi ludzie będą chcieli się uczyć, zdobywać nowe informacje i wiedzę

2013-11-27 10:56:54
Elżbieta Bieńkowska podpisuję nominację height= Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta
2013-11-27 11:00:52
"Do tych trudnych wyzwań chciałbym zaliczyć przede wszystkim problem polityki prorodzinnej, aby walczyć z kryzysem demograficznym, który zagraża całej Europie" mówił prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent zaznaczył, że jest przekonany iż uda się dobrze wydać pieniądze unijne, pochodzące z nowej perspektywy finansowej. Wyraził nadzieję, że dzięki nim uda się zbudować podstawę do długoterminowego wzrostu gospodarczego. "Rozwój gospodarczy musi działać na wzrost zatrudnienia, bo bez tego nie ma dobrej rodziny, dobrej gospodarki, ani dobrej przyszłości przed całą ojczyzną" - dodał prezydent.
2013-11-27 11:01:46
Prezydent życzył wszystkim nowym ministrom powodzenia, szczęścia, odwagi i determinacji.
2013-11-27 11:04:03
Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców ma nadzieję, że Joanna Kluzik-Rostkowska jako nowa minister edukacji, nie będzie obniżać wieku szkolnego. Elbanowski podkreśla, że nowa minister powinna wziąć pod uwagę ostatnie protesty w tej sprawie. "Ta reforma nie może być wprowadzana.wbrew oporowi społecznemu i w tak fatalny sposób jak była wprowadzana przez ostanie 5 lat" - powiedział w rozmowie z IAR
2013-11-27 11:07:02
"Chciałbym w obecności pana prezydenta podziękować ministrom, którzy dzisiaj z rządu odchodzą. Wszyscy bez wyjątku dobrze przysłużyli się ojczyźnie, nie mam do tego wątpliwości" - powiedział Donald Tusk
2013-11-27 11:07:48
Premier po raz kolejny podkreślał, że rekonstrukcja ma nadać rządowi nowej energii i nie wymieniał dotychczasowych ministór, bo źle wywiązywali się ze swoich obowiązków.
2013-11-27 11:10:50
Eksperci oceniają nowych ministrów. Zdaniem Tomasza Chmala powołanie Macieja Grabowskiego na ministra środowiska to bardzo dobry sygnał dla branży: "To człowiek, który potrafi liczyć, pytanie tylko jakie będą teraz decyzje. Warto pracować nad odbudową zaufania do branży i robić wszystko co możliwe, żeby ta branża chciała jeszcze poszukiwać w Polsce gazu".
2013-11-27 11:14:07
Rada Ministrów nowej konstrukcji i z nowymi ministrami ma za zadanie sprawić, aby polskie rodziny zaczęły bardziej odczuwać zmiany przeprowadzone w ciągu niemal 25 lat transformacji polskiej gospodarki, zapowiedział premier Donald Tusk.

Mamy zbudowane fundamenty: ojczyzna jest bezpieczna, państwo w dużym stopniu zreformowane, ale najwyższy czas, aby ludzie, Polacy, polskie rodziny odczuwać zaczęły te piękne zmiany 25-lecia coraz bardziej we własnym domu i we własnej kieszeni. Jestem przekonany, że nowa konstrukcja rządu i nowi ludzie będą świetnie pracowali właśnie na rzecz wykorzystania i tych europejskich możliwości, i tego wspaniałego dziedzictwa 25-lecia na rzecz każdej polskiej rodziny

2013-11-27 11:18:49
Mateusz Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta
2013-11-27 11:45:03
Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim dotychczasowi ministrowie pojechali wprowadzić swoich następców w nowe obowiązki.
2013-11-27 12:24:16
2013-11-27 12:32:03
Stery w ministerstwie finansów przekazane. Zdjęcie byłego już szefa resortu Jacka Rostowskiego zawisło na ścianie w jednym z gabinetów w gmachu przy ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie i dołączyło do fotografii poprzednich ministrów. Jacek Rostowski przypomniał o specjalnej tradycji. Według niej stary minister finansów wprowadza do resortu nowego. Były szef resortu powiesił także swoje zdjęcie, na ścianie. Zawisło ono obok fotografii poprzednich polskich ministrów finansów. Jacek Rostowski przyznał, że w naszym kraju najtrudniejsze są pożegnania. Mateusz Szczurek podziękował swojemu poprzednikowi za wprowadzenie do ministerstwa. Świeżo upieczony szef resortu finansów podkreślił, że dzięki gronu współpracowników, które zostawia Jacek Rostowski praca w ministerstwie będzie łatwiejsza.
2013-11-27 13:13:58
Po ceremonii zaprzysiężenie nowych ministrów konferencję prasową zwołał Leszek Miller. "Istnieją takie obszary życia publicznego, gdzie można wznieść się ponad partyjne uprzedzenia i zrobić coś wspólnego dla naszego kraju" - powiedział były premier. I zapewniał, że SLD na taką współpracę jest otwarte.
2013-11-27 13:14:49
Miller krytycznie ocenił jednak fakt, że opinia publiczna nie zna wszystkich zamiarów nowych ministrów: "Niektórzy z nich są całkowicie nieznani, albo też pracowali w Sejmie, ale zajmowali się inną problematyką niż ta, która została im teraz przez premiera przydzielona". Jako przykład podał Joannę Kluzik-Rostkowską.
2013-11-27 13:16:46
Wiele pytań Sojusz ma do nowego ministra finansów Mateusza Szczurka: "Do tej pory pracował w korporacji finansowej. I pewnie już zdaje sobie sprawę, że państwo to nie korporacja" - zauważył Miller. I przypomniał, że Szczurek był przeciwnikiem reformy OFE. Miller zastanawiał się także, czy minister finansów odblokuje zamrożone przez Jacka Rostowskiego środki z Funduszu Pracy. SLD czeka też na opinię ministra Szczurka w sprawie reformy podnoszącej wiek emerytalny oraz ocenę wyraźnie rosnącego deficytu za czasów, kiedy finansami zarządzali prawicowi politycy, w tym Rostowski.
2013-11-27 13:30:08
Pierwsze Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta
2013-11-27 13:51:50
Dalsze działanie na rzecz stabilizacji i budowy wiarygodności oraz zaufania do Polski - to według szefa Związku Banków Polskich jedne z najważniejszych działań, jakie stoją przed nowymi ministrem finansów.
2013-11-27 14:02:30
Resort środowiska od dziś powinien zmienić nazwę na "ministerstwo łupków" - obawiają się ekolodzy. W ramach rekonstrukcji rządu urząd ten zajął Maciej Grabowski. Zastąpi na tym stanowisku Marcina Korolca. Były wiceminister finansów, a obecnie szef resortu środowiska, w pierwszych słowach po nominacji zapowiedział, że jego priorytetem będzie przyspieszenie procesu poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego. Piotr Nieznański z organizacji ekologicznej WWF mówi w rozmowie z IAR, że Maciej Grabowski nie jest właściwym człowiek na właściwym miejscu. Tu chodzi o interes gospodarczy, a nie środowiskowy. Boimy się, że resort zamieni się w ministerstwo wydobycia łupków i interesów branży energetycznej." - ostrzega ekolog.
2013-11-27 14:57:11
Rząd wydał rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz likwidacji Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju powstaje z włączenia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego komórek organizacyjnych dotychczasowego Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, obsługujących sprawy następujących działów: budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka morska, transport. Resortem będzie kierować dotychczasowa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.