Jedna z 18. bitew, które zdecydowały o losach świata. Nazywana też "cudem nad Wisłą", ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami sowietów.

Bronisław Komorowski złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. Prezydentowi towarzyszyli szef MON-u i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Spod pomnika prezydent udał się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie trwa msza święta za ojczyznę. Dalsze uroczystości zaplanowano w okolicy placu Piłsudskiego, gdzie prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem marszałka. Odsłoni też na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawskego tablicę poświęconą generałowi Stanisławowi Szeptyckiemu. Później w Belwederze wręczy odznaczenia i nominacje generalskie i otworzy uroczysty przemarsz wojsk Alejami Ujazdowskimi.

93 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armią Czerwoną. Wygrana zapewniła naszemu krajowi niepodległość na blisko 20 lat i równocześnie uchroniła Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną.

Bitwa Warszawska trwała od 13 do 25 sierpnia. Straty Rosjan oszacowano na 25 tysięcy zabitych. Do niewoli wzięto 66 tysięcy jeńców. Po naszej stronie było 14 i pół tysiąca poległych, 22 tysiące rannych żołnierzy i 10 tysięcy zaginionych.

Znany popularyzator historii wojen, Simon Goodenough, w książce "Geniusz taktyczny w bitwie", w gronie 27. najsłynniejszych w historii wodzów, umieścił Józefa Piłsudskiego za jego plan i realizację Bitwy Warszawskiej. Sam Naczelny Wódz po wygranej bitwie podkreślał bohaterską postawę mieszkańców stolicy, ochotników, harcerzy, a nawet kobiet i dzieci. Marszałek Piłsudski mówił: "Walka o Warszawę, walka o miasto była rzeczą najtrudniejszą, gdyż o zwycięstwie stanowiło tu zachowanie się obywateli. I Warszawa nie zawiodła".

Po drugiej wojnie światowej wskutek komunistycznej propagandy znaczenie Bitwy Warszawskiej było pomniejszane. Od 1992 roku w rocznicę zwycięskiej walki, 15 sierpnia, jest ponownie obchodzone Święto Wojska Polskiego. Sejm przywrócił tę tradycję, datującą się od 1923 roku. Święto wojska obchodzono 15 sierpnia w okresie II Rzeczpospolitej, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w oddziałach Państwa Podziemnego, a także w Wojsku Polskim utworzonym na froncie wschodnim.