Podczas gdy w Chorwacji tysiące osób demonstrowało radość z powodu orzeczenia trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii, pierwszą reakcją Serbii było odwołanie wizyty jej wicepremier Suzany Grubjeszić w Chorwacji.

W 1995 r., pod koniec wojny, w której Chorwacja walczyła o niepodległość, obaj generałowie dowodzili operacją "Burza", w czasie której doszło do wypędzenia z Chorwacji dziesiątek tysięcy Serbów. Wojna, którą toczyły między sobą siły chorwackie i armia serbska, kosztowała 10 000 zabitych i kilkadziesiąt tysięcy rannych. Setki tysięcy osób zmuszono do ucieczki ze swych miejsc zamieszkania lub deportowano.

Serbski analityk Predrag Simić podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że głównym problemem w stosunkach serbsko-chorwackich pozostaje "los oskarżeń o ludobójstwo złożonych przez obie strony przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości".

Wobec nastrojów panujących w obu społeczeństwach przywódcom obu krajów bardzo trudno będzie się wycofać z oskarżeń i znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

W stosunkach serbsko-chorwackich w ostatnich latach doszło do pewnego ocieplenia dzięki przyjaznym kontaktom między ówczesnym serbskim prezydentem - reformatorem Borisem Tadiciem i jego chorwackim odpowiednikiem Ivo Josipoviciem.

Jednak nowy prezydent Serbii, nacjonalista Tomislav Nikolić powrócił w stosunkach z Zagrzebiem do retoryki konfliktu, określając chorwackie miasto graniczne Vukovar jako "serbskie" lub utrzymując, że masakra 8 000 bośniackich Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r. nie była ludobójstwem.

Prezydent Josipović w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE powiedział, że "nie sposób zaakceptować tego rodzaju wypowiedzi".

Uznał też, że "jest rzeczą kompletnie irracjonalną to, że Serbia ochładza stosunki z Chorwacja z powodu decyzji międzynarodowego trybunału. Jednocześnie Josipović zapewnił, że wszystkie zbrodnie wojenne popełnione przez Chorwatów na Serbach są w Chorwacji karane.

Cytowany już serbski analityk polityczny Simić wyraził opinię, że oficjalna reakcja Belgradu na uniewinnienie obu chorwackich generałów nie pomoże zbliżeniu Serbii do Unii Europejskiej.

"W tym kontekście może nawet dojść do paraliżu na linii Belgrad-Bruksela", zwłaszcza jeśli trybunał postanowi jeszcze uwolnić Ramusha Haradinaja, byłego premiera Kosowa oskarżonego o zbrodnie wojenne przeciwko Serbom - dodał.