Lider RP Janusz Palikot powiedział, że - jeśli PiS złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu - Ruch Palikota nie poprze go. Argumentował, że przedstawiony przez PiS kandydat na premiera prof. Piotr Gliński nie jest kandydatem niezależnym.

"Oczywiście nie poprzemy wniosku PiS, bo to nie jest żaden kandydat niezależny, to jest kandydatura PiS-owska" - oświadczył Palikot na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, pytany o zapowiadany przez PiS wniosek o konstruktywne wotum nieufności.

Na uwagę, że także Ruch Palikota zapowiadał w lipcu złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu Donalda Tuska w związku z tzw. aferą taśmową i nie udało się zebrać wymaganych 46 podpisów odparł, że "jest różnica" między propozycją RP a zapowiadanym wnioskiem PiS.

Według Palikota, Ruchowi udało się zebrać 46 podpisów. "Ale nie sztuka mieć 46 podpisów, myśmy przedstawili i SLD i SP, i chcieliśmy przedstawić PiS-owi - bo do takich rozmów nie doszło - niezależnego kandydata albo otworzyć w ogóle dyskusję na niezależnego kandydata" - mówił.

Podkreślił, że w przypadku wniosku o konstruktywne wotum, najpierw należy rozmawiać z pozostałymi partiami, a dopiero później przedstawiać kandydata.

"PiS oczywiście to całkowicie zlekceważył, potraktował, że tak powiem, z buta pozostałe partie polityczne, przedstawił kandydata, ma 46 podpisów i liczy na poparcie. Żadnego poparcia nie będzie, będzie miał tyle głosów, ile ma klub PiS" - powiedział Palikot.

Stwierdził też, że "to może nauczy Jarosława Kaczyńskiego takiej demokratycznej opozycyjnej kultury, której mu najwyraźniej brakuje".

W ubiegłym tygodniu PiS zaprezentował kandydata tej partii na szefa nowego technicznego rządu - socjologa, prof. Piotra Glińskiego. Gliński zaprezentował priorytety programowe i zapowiedział, że o poparcie zwróci się do wszystkich partii sejmowych. Prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego zapowiedział, że za kilka tygodni jego ugrupowanie złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Zatem, by przy pomocy konstruktywnego wotum nieufności doprowadzić do zmiany rządu, trzeba zgromadzić w Sejmie większość co najmniej 231 głosów.