statystyki

Mińsk na razie nie odgryzł się Litwie

autor: Michał Potocki19.11.2020, 08:49; Aktualizacja: 19.11.2020, 08:49
– Możliwe, że rząd zdoła przekonać prezydenta do podliczenia strat. Zdrowy rozsądek powinien zwyciężyć. W przeciwnym razie Białorusini ukarzą sami siebie – dodawał minister gospodarki Litwy Rimantas Sinkevičius.

– Możliwe, że rząd zdoła przekonać prezydenta do podliczenia strat. Zdrowy rozsądek powinien zwyciężyć. W przeciwnym razie Białorusini ukarzą sami siebie – dodawał minister gospodarki Litwy Rimantas Sinkevičius.źródło: ShutterStock

Przekierowanie białoruskiego eksportu do portów rosyjskich byłoby kosztowne i trudne logistycznie.

Alaksandr Łukaszenka od początku powyborczych represji odgrażał się, że ukarze Litwę za – jak to określał – próbę destabilizacji sytuacji na Białorusi. Wilno najgłośniej lobbowało za sankcjami i udzieliło schronienia liderce opozycji Swiatłanie Cichanouskiej. Poza czarnymi listami urzędników jedną z konkretnych zapowiedzi Mińska było przekierowanie eksportu z portów litewskich do Rosji. Groźba dotychczas nie została jednak zrealizowana.

W 2019 r. przez port w litewskiej Kłajpedzie przeszło 15,5 mln t białoruskich towarów, w tym 8 mln t nawozów potasowych i 5 mln t produktów ropopochodnych. Do tego państwowy Biełaruśkalij ma 30 proc. udziałów w kłajpedzkim terminalu Birių Krovinių. Dodatkowo właśnie przez Litwę Mińsk zaczął na początku roku sprowadzać amerykańską ropę, która miała być argumentem w rozmowach z Rosją na temat formuły kształtowania cen surowców dla Białorusi. Dlatego prokremlowski analityk Nikołaj Mieżewicz określił na łamach „Izwiestii” litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji mianem „samobójczego”.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie