statystyki

Węgrzy zmienią konstytucję i ordynację wyborczą? To może być koniec marzeń opozycji o sukcesie wyborczym

autor: Dominik HéJj17.11.2020, 08:20; Aktualizacja: 17.11.2020, 08:21
Nowelizacja przyniesie także istotne zmiany w sferze stanów nadzwyczajnych.

Nowelizacja przyniesie także istotne zmiany w sferze stanów nadzwyczajnych.źródło: ShutterStock

Węgierski parlament jutro rozpoczyna debatę nad zmianą konstytucji i ordynacji wyborczej. To już dziesiąta nowelizacja napisanej przez Fidesz ustawy zasadniczej od czasu jej wejścia w życie w 2012 rok.

Projekt złożono tydzień temu, niedługo po tym, jak parlament wydłużył o 90 dni obowiązywanie ograniczającego prawa polityczne stanu zagrożenia. Tym razem odbyło się to na mocy ponadpartyjnego porozumienia. W tym stanie parlament jest niemal całkowicie wykluczony z procesu tworzenia prawa dotyczącego walki z pandemią. Politycy Fideszu postanowili przekształcić go w miejsce debaty ideologicznej. Wiosną, w czasie pierwszej fali pandemii, parlament wypowiedział konwencję stambulską o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a także zakazał zmiany płci urodzenia. Nad Balatonem wciąż istnieje możliwość urzędowej korekty płci, jednak osobie transseksualnej będzie towarzyszyć w dokumentach jej płeć urodzenia, co jest krytykowane przez środowiska LGBT jako dyskryminujące.

To jeden z zapisów, który teraz ma zostać przeniesiony do konstytucji. Głównym celem przedłożonej przez minister sprawiedliwości Judit Vargę nowelizacji ma być ochrona rodziny przed „nowymi ideologiami”, które nie zostały jednak doprecyzowane. Po zmianach małżeństwo zostanie konstytucyjnie zdefiniowane jako związek kobiety i mężczyzny. Na Węgrzech nigdy nie zalegalizowano małżeństw jednopłciowych, a definicja małżeństwa wynikała z praktyki prawnej, na co zwracał uwagę Sąd Konstytucyjny w swoich orzeczeniach. W konstytucji pojawi się też zapis, że małżeństwo jest podstawą rodziny.

W kraju istnieje jednak instytucja rejestrowanego związku partnerskiego, który daje parom jednopłciowym uprawnienia w wielu elementach przypominające małżeńskie. Nie obejmuje to wspólnej adopcji dzieci, choć prawo dopuszcza adopcję przez osobę w stanie wolnym i przysposobienie dziecka przez jej partnera. W ten sposób na Węgrzech od lat funkcjonowały rodziny homoseksualne. Po zmianie konstytucja zakaże adopcji osobom samotnym. Te zmiany są argumentowane przez rząd koniecznością ochrony tradycyjnego modelu rodziny, a także umożliwienia wychowania dziecka w kulturze chrześcijańskiej, co także znajduje się w projekcie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie