statystyki

Dotacje dla kultury do weryfikacji. Resort nie wie, jak to zrobić, by znowu nie wejść na minę

autor: Elżbieta Rutkowska17.11.2020, 07:30; Aktualizacja: 17.11.2020, 07:33
Przy podziale środków brano pod uwagę głównie spadek przychodów wobec ub.r., a także m.in. zatrudnienie, liczbę odwołanych imprez, wpływ na lokalną społeczność i zadłużenie.

Przy podziale środków brano pod uwagę głównie spadek przychodów wobec ub.r., a także m.in. zatrudnienie, liczbę odwołanych imprez, wpływ na lokalną społeczność i zadłużenie.źródło: Newspix
autor zdjęcia: Stanislaw KrzywyNewspix.pl

Pierwsze podejście do wsparcia artystów skończyło się klapą wizerunkową resortu.

Ministerstwo Kultury wycofało się z pomysłu przyznania celebrytom po kilkaset tysięcy złotych dotacji. Dziś odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie podziału 400 mln z Funduszu Wsparcia Kultury. Wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński zapowiada dokładniejsze sprawdzenie firm, którym obiecano pieniądze.

Sęk w tym, że resort nie wie, jak to zrobić, by znowu nie wejść na minę. Obecni beneficjenci funduszu spełniają wymagane warunki. Odsianie spośród ponad 2 tys. podmiotów tych kilkunastu – kilkudziesięciu, którzy wywołali oburzenie, jest więc zadaniem karkołomnym.

Wsparcie jest przeznaczone na rekompensatę przychodów utraconych od 12 marca do 31 grudnia br. podmiotom prowadzącym działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca. Przyznawano je w czterech kategoriach. Samorządowe instytucje artystyczne mogły liczyć na kwoty do 40 proc. przychodów z ub.r. Organizacje pozarządowe – do 50 proc. Ten sam próg obowiązywał w dwóch kategoriach przedsiębiorców: prowadzących działalność kulturalną i wspomagających ją w formie zaplecza technicznego.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie