statystyki

Ukraiński Sługa Narodu wchodzi w fazę schyłkową [OPINIA]

autor: Michał Potocki29.10.2020, 08:36; Aktualizacja: 29.10.2020, 08:38
Michał Potocki Fot. Darek Golik

Michał Potocki Fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

Wciąż nie ma oficjalnych wyników niedzielnych wyborów lokalnych na Ukrainie, ale na podstawie cząstkowych danych uzupełnionych o exit polls można pokusić się o pierwsze wnioski. Najważniejszy wskazuje, że rozpoczyna się dekompozycja obozu władzy. Mit Wołodymyra Zełenskiego blaknie, a rewolucja przy urnach, którą showman przeprowadził przed rokiem, już się wypaliła.

Rządzący Sługa Narodu (SN) jest zwycięzcą tylko na papierze. Partia zdobyła najwięcej głosów w wyborach do rad obwodowych, odpowiednika sejmików wojewódzkich. Jednak wynik rzędu 20 proc. jest dwukrotnie słabszy niż ten w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, choć prezydent osobiście zaangażował się w kampanię. W żadnym dużym mieście kan dydaci SN nie zdobyli stanowisk merów, a tam, gdzie weszli do II tury (Krzywy Róg, Połtawa, Użhorod, Żytomierz), nie są faworytami. Sługa z pozycji dominatora stał się jednym z trzech ugrupowań o porównywalnej sile.

Dwa pozostałe wykonały zadania, które postawiły sobie w trakcie kampanii prezydenckiej w 2019 r. Solidarność Europejska Petra Poroszenki umocniła się jako siła nr 1 prozachodniej opozycji i według wstępnych danych stworzy największe kluby radnych w pięciu zachodnich obwodach. To zwycięstwo nad konkurującymi o podobny elektorat liberalnym Głosem, nacjonalistyczną Swobodą i populistyczną Ojczyzną Julii Tymoszenko. Prokremlowskie O Życie Wiktora Medwedczuka, przyjaciela Władimira Putina, zajęła pierwsze miejsce w siedmiu obwodach, wycinając prorosyjską konkurencję.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie