statystyki

Zagranie, które zmieniło logikę wojny polsko-polskiej

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak27.10.2020, 06:01; Aktualizacja: 12.11.2020, 11:49
Tomasz Żółciak

Tomasz Żółciakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Wygląda na to, że na razie PiS w temacie zaostrzenia prawa aborcyjnego zrobi to, co w takich sytuacjach wychodzi mu najlepiej ‒ weźmie wszystkich na przeczekanie. Tak przynajmniej sugerują pierwsze reakcje polityków, z którymi wczoraj rozmawialiśmy.

Co prawda ze strony Jarosława Gowina pojawiła się propozycja nowelizacji ustawy, która ‒ w zamierzeniu jej autorów ‒ miałaby załagodzić sytuację. Efekt nie jest jednak pewien. ‒ Nie wiem, czy w świetle orzeczenia TK można wybiórczo decydować, że dzieci z zespołem Downa nie można abortować, a z innymi schorzeniami już tak ‒ komentuje członek rządu. Z kolei ze strony Nowogrodzkiej słychać, że propozycja Gowina jest bezprzedmiotowa, bo trzeba byłoby jeszcze zmienić konstytucję.

Niektórzy działacze PiS mają też pretensje do lidera Porozumienia, że swojej propozycji nie konsultował np. z radą koalicji. A skoro tak, to prędzej niż ze zmianą kursu, mamy do czynienia z potencjalnie nowym pęknięciem w Zjednoczonej Prawicy. A biorąc pod uwagę charakter trwających protestów, nie można wykluczyć, że w dłuższej perspektywie może to doprowadzić do tendencji odśrodkowych. Być może dlatego już wczoraj ze strony PiS zaczęły płynąć zawoalowane sygnały, że partia rządząca zaproponuje jakieś wyjście z sytuacji i np. wyjdzie z inicjatywą pilnej nowelizacji przepisów po ogłoszeniu orzeczenia TK. Tyle że nie wskazuje konkretnego kierunku zmiany ani sposobu jej przeprowadzenia (nowa ustawa, nowelizacja obecnej, rozporządzenie?).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • antyleft(2020-10-28 14:13) Zgłoś naruszenie 01

    Obawiam sie że cwany prezes najwięcej ugra na tym pseudowzburzeniu lewaczek. Niby-Strajk wychodzi co najmniej śmiesznie, a uderzenie w kościoły to całkowity niewypał windujacy PiS w górę. Tylko tak dalej a pisowcy zarzucą was czapkami!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie