statystyki

Fidesz krok po kroku przejmuje kontrolę nad węgierskimi szkołami wyższymi

autor: Dominik HéJj21.10.2020, 08:05; Aktualizacja: 21.10.2020, 08:06
premier Viktor Orban

premier Viktor Orbanźródło: ShutterStock

Węgierski rząd próbuje podporządkować sobie kolejne sfery życia publicznego. Tym razem – nie po raz pierwszy zresztą – padło na szkolnictwo wyższe.

Hashtag #freeSzFE w ostatnich tygodniach wzbudził mnóstwo odruchów solidarności aktorów z całego świata. SzFE, czyli Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych, to kolejna uczelnia, która weszła w nowy system nadzoru. Uczelnie stopniowo przestają podlegać Lászlówi Palkovicsowi, ministrowi odpowiedzialnemu za naukę i szkolnictwo wyższe. Do poszczególnych uczelni są wprowadzane kuratoria, coś na kształt fundacji wraz z radą nadzorczą, które mają nimi zarządzać. Kuratoria nadzorują budżet uczelni, akceptują strategię rozwoju, wybierają rektora i dziekanów.

Trzy lata temu rząd Viktora Orbána przedstawił też radykalny plan reorganizacji Węgierskiej Akademii Nauk (MTA), którą miała zarządzać właśnie fundacja. Tego typu reorganizacja zrywała z instytucjonalnym osadzeniem uniwersytetu w systemie edukacji. Nie jest to już instytucja w 100 proc. podległa państwu, a byt w pewnej mierze autonomiczny, choć paradoksalnie jeszcze bardziej podległy obowiązującej opcji politycznej. Ówczesne plany wzbudziły ogromny sprzeciw środowiska akademickiego i odejście z MTA wielu profesorów. Przed dwoma laty podobny system nadzoru został wprowadzony na Uniwersytecie Macieja Korwina w Budapeszcie, uczelni o profilu ekonomicznym. Zmiany nie były konsultowane z partnerami społecznymi.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie