Według danych służb wojewody z piątku, w całej stolicy jest ok. 420 miejsc dla pacjentów z COVID-19 na drugim i trzecim poziomie zabezpieczenia, z czego zajętych jest ok. 300. Zapewnia je sześć szpitali, w tym CSK MSWiA przy ul. Wołoskiej. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra Pobożego, baza w tym szpitalu zostanie zwiększona.

"Decyzją wojewody mazowieckiego, w porozumieniu z dyrekcją CSK MSWiA i kierownictwa naszego resortu, liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 w ciągu 72 h zostanie zwiększona do 404, w tym 42 respiratorowych i ośmiu na patologii noworodka" - powiedział PAP wiceszef MSWiA. Obecnie - jak zaznaczył - w szpitalu przebywa ok. 150 pacjentów z COVID-19.

Drugą ważną informacją jest, w ocenie Pobożego, zgoda dyrektora Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie w szpitalu przy ul. Wołoskiej pacjentów bez COVID-19. "Chodzi o osoby, które wymagają leczenia w CSK, na przykład z uwagi na dostępne w nim technologie. Ich leczenie odbywać się będzie z zachowaniem rygoru sanitarnego, będą odizolowani od pacjentów zakażonych koronawirusem" - wyjaśnił wiceminister.

"Bardzo dziękuję dyrektorowi Waldemarowi Wierzbie i całej kadrze szpitala za to, że w poczuciu pełnej odpowiedzialności i bez zawahania ponownie stają na pierwszej linii walki z epidemią" - podkreślił Poboży.

CSK MSWiA w poprzedniej strategii funkcjonował jako szpital jednoimienny. W nowej strategii znalazł się wśród szesnastu szpitali koordynacyjnych. Placówki te mają być ukierunkowane na opiekę nad zakażonym pacjentami i zaangażowane m.in. w koordynowanie ich transportu, a także przepływu między szpitalami w regionie.

W październiku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł nałożył obowiązek leczenia pacjentów z COVID-19 na sześć szpitali w Warszawie. Poza CSK MSWiA są to Wojewódzki Szpital Zakaźny, Wojskowy Instytut Medyczny, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Międzyleski Szpital Specjalistyczny oraz Szpital Wolski. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska