statystyki

Rekonstrukcja rządu: Mniej resortów receptą na silosy

autor: Maciej Miłosz, Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak05.10.2020, 09:00; Aktualizacja: 05.10.2020, 09:03
Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego będzie miał 14 resortów. To najmniejsza liczba ministerstw od 1997 r. Ale dojdą ministrowie bez teki oraz nowe urzędy.

Nowością będzie Komitet ds. Bezpieczeństwa, któremu szefować ma wicepremier Jarosław Kaczyński. Będzie nadzorował sprawy wojska, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Według informacji DGP będzie też trzymał pieczę nad służbami specjalnymi, które dziś są bardzo rozdrobnione. Swoje służby ma np. minister obrony narodowej ‒ Służbę Wywiadu Wojskowego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, ale trapione skandalami na tle seksualnym zajmują się same sobą. Głośniej było ostatnio o służbach cywilnych i roli, jaką odegrała Agencja Wywiadu w krytykowanym zakupie respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia. Mimo że zamieszani w niego byli ludzie związani z AW, do żadnych dymisji nie doszło. Z kolei Centralne Biuro Antykorupcyjne blisko współpracuje z prokuraturą Zbigniewa Ziobry. Trudno wyrokować, jaki wpływ na pracę służb będzie miał nowy komitet, czy będzie to kontrola skuteczna, czy też fasadowa, albo czy nowy wicepremier będzie chciał się w ogóle tymi kwestiami zajmować. Zwłaszcza że głównym nadzorcą służb w rządzie jest premier, a minister koordynator ma mu w tym jedynie pomagać.

Dokładną rolę komitetu poznamy po publikacji rozporządzenia Rady Ministrów, co ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Podobne rozwiązania już przerabialiśmy ‒ w rządzie Jerzego Buzka funkcjonował Komitet Spraw Obronnych Rady Ministrów. Wtedy w jego skład wchodzili ministrowie gospodarki, obrony narodowej, skarbu państwa, spraw zagranicznych, przewodniczący Komitetu Badań Naukowych i prezes nieistniejącego już Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Marco(2020-10-05 20:26) Zgłoś naruszenie 10

  Ja się zgadzam ze stwierdzeniem, że rekonstrukcja była niezbędna, by usprawnić prace rządu i przyspieszyć podejmowanie decyzji. Inaczej Morawiecki nie podjąłby takich decyzji, on wie co robi i tego zdania nie powinniśmy podważać. Ja całkowicie ufam decyzjom premiera.

  Odpowiedz
 • Kornel(2020-10-05 20:20) Zgłoś naruszenie 10

  To są dobre rozwiązania i rząd w odpowiednim czasie podjął taką decyzję. Mniej znaczy więcej i tak będzie z liczbą resortów. Ich mniejsza ilość będzie sprawnie funkcjonować, Morawiecki z resztą dobrał najlepszych ludzi w rządzie, więc możemy być spokojni.

  Odpowiedz
 • Albert(2020-10-05 19:46) Zgłoś naruszenie 10

  Dobra decyzja premiera Morawieckiego, mniej resortów to sprawniejsze działanie obozu zjednoczonej prawicy i oszczędności. Premier doskonale nas przeprowadził przez rekonstrukcję.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie